Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jedete na dovolenou? Vyhněte se rizikovým suvenýrům

| zdroj: ČIŽP0

čižp
zdroj: ČIŽP/ Mnoho chráněných zvířat a rostlin může být rozemleto do takovýchto preparátů

Pokud si z dovolené plánujete přivézt suvenýr pro sebe a své blízké, pečlivě přemýšlejte, co to bude. V případě, že v kufru povezete exempláře chráněných rostlin a živočichů, jejich částí, ale i výrobků z nich, mohl by se váš návrat prodražit.

Proto si předem zjistěte, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Nezákonný vývoz vám na hranicích může způsobit značné problémy.

Dle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je více než 40 tisíc druhů chráněno. Nejde jen o živé organizmy, ale i jejich části a výrobky z nich. Může se jednat například o různé masti s obsahem chráněných zvířat či rostlin, výrobky z krokodýlích či hadích kůží, některé mušle, předměty z želvoviny a slonoviny, kožešiny i vycpaniny. Pokud je turista zachycen při vývozu nějakého nedovoleného suvenýru, může pro něj nastat nepříjemná situace například v podobě zmeškaného odletu, v horším případě může být i zadržen.

K dovozu většiny exempláře CITES do České republiky, respektive Evropské unie, potřebujete vývozní povolení země, odkud cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky. Bez těchto dokladů je dovoz nelegální a riskujete značné problémy na hranicích. „V mnoha zemích je porušení úmluvy CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a může vám být uložena pokuta ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých případech může být váš dovoz posuzován i jako trestný čin,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, která společně s celníky dodržování mezinárodní úmluvy CITES kontroluje.

Z cest po Středomoří si lidé také někdy nelegálně vozí suchozemské želvy. Z Eurasie se dovážejí zejména kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů a další lovecké trofeje. Z amerického kontinentu se importují rovněž kožešiny a lovecké trofeje, výrobky z kůží krokodýlů nebo peří z divokých ptáků. Z tropických destinací si turisté přivážejí schránky chráněných druhů měkkýšů a tvrdé mořské korály, kterési často nasbírají na pláži, aniž by tušili, že je to zakázané. Typickým upomínkovým předmětem z jihovýchodní Asie je lahev obsahující chráněnou kobru naloženou v alkoholu, sušení mořští koníčci nebo tradiční čínská medicína.

Další příklady problematických suvenýrů naleznete v přiloženém letáčku: Rizikové suvenýry.

Jak dovézt exempláře CITES legálně?

Povolení k vývozu a dovozu exemplářů přes vnější hranice EU (tzv. permity CITES) vydává pro české subjekty Ministerstvo životního prostředí. Doporučujeme se proto vždy před plánovaným dovozem či vývozem živých zvířat, rostlin či výrobků z nich, informovat o podmínkách na MŽP. Více informací naleznete na stránce cites.mzp.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert