Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jakým způsobem lze podpořit cirkulaci PET v České republice?

| autor: Hana Tomášková0

plastove_lahve4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Cirkulace PET je uchování materiálu nutného pro výrobu produktu po co nejdelší dobu a současně při zachování jeho původních vlastností. Materiál tak lze stále dokola používat. Nedochází k jeho degradaci jako u recyklace.

Problematiku recyklace a cirkulace PET v České republice osvětlila první část rozhovoru. Dnes se Jiří Hudeček, jednatel společnosti rPET InWaste, s.r.o., zaměří pouze na otázku podpory cirkulace v České republice:

V zásadě vidím čtyři oblasti, přes které lze maximalizovat cirkulaci PET.

Ekomodulace

Přes tzv. ekomodulaci, tedy eliminaci nežádoucích kontaminací při výrobě nových lahví, v zájmu maximální recyklovatelnosti PET lahve. Toto se již celkem děje, jelikož jak výrobci preforem, tak výrobci nápojů jsou si již velmi dobře vědomi, že jestli mají mít dostatek materiálu, tak z velké části je to závislé na tom, v jakém rozsahu je jejich lahev znovu použitelná.

Podíl recyklátu v PET lahvích

Tlakem na výrobce nápojů v PET lahvích ze strany spotřebitelů, obchodních řetězců atd. na to, aby prodávané lahve obsahovaly určitý podíl recyklátu. Rozumná a dlouhodobě udržitelná míra obsahu recyklátu v každé lahvi je někde kolem 40-60 %.

Zde je vhodné zdůraznit, že veškerý recyklát je certifikován pro kontakt s potravinami. Vyrábět se dá jen s nejpřísnější certifikací od Evropské agentury pro bezpečnost potravin, kterou náš závod v Rosicích disponuje. Spotřebitel si tak může být jistý, že lahev s recyklátem je stejně bezpečná jako z primární suroviny.

Sběr použitých PET lahví

Maximalizací sběru použitých PET lahví, které se dostanou do oběhu. V ČR v současné chvíli funguje systém sběru přes žluté popelnice. Alternativní způsob je prostřednictvím zálohového systému. Diskuse o tom, jaký systém je pro ČR do budoucna nejvhodnější, se v současné chvíli vedou. Z vyjádření MŽP je zavedení zálohového systému otázka parametrů tohoto systému, a ne zda ano, či ne. Tak uvidíme.

Uzavřený koloběh

Udržení každé nápojové lahve v rámci tzv. closed loop, tedy uzavřeného koloběhu tzv. z lahve do lahve (angl. Bottle to bottle). Zde je důležité si uvědomit, že pouze z materiálu, který byl primárně určen pro nápojovou lahev se může znovu stát potravinářská lahev. Nelze používat nepotravinářský PET na výrobu PET lahve.

Naproti tomu, do textilií nebo jiných aplikací je možné použit jakýkoliv PET. Jinými slovy, je velká škoda každé ztracené nápojové PET lahve, jelikož materiál použitý na takovou lahev již bude v lepším případě degradován do nějaké dodatečné aplikace a následně již zlikvidován. Je spousta PET například z kosmetiky, nebo různých olejů, které stále nejsou vytříděny a většinou končí na skládce méně často jako palivo. A zde vidím příležitost použití tohoto PETu pro jiné aplikace.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert