Jak správně zazimovat domácí vodárnu

| autor: Hana Tomášková0

mráz
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Máte-li domácí vodárnu v prostorách, kde se teplota pohybuje pod nulou, je třeba zařízení zazimovat. Je nutné vypustit vodu ze všech částí, kde by mohla vlivem nízkých teplot zamrznout.

Zazimování vodárny s povrchovým čerpadlem s vypouštěcí zátkou:

• Odpojte vodárnu od přívodu elektřiny
  • Otevřete odvodňovací ventily
  • Vypusťte vodu z výtlačného potrubí i tlakové nádoby
  • Vyšroubujte odvodňovací zátky - v rozvodech může být až několik desítek litrů vody.

Po vypuštění veškeré vody je dobré zkontrolovat a případně upravit přetlak vzduchu v tlakové nádobě. Zátku nechte vyšroubovanou, ideálně ji namažte lojem či jiným tukem a čerpadlo přeneste do suché místnosti.

Je-li voda ve studni hodně tvrdá, je dobré po odpojení ze systému čerpadlo propláchnout pitnou vodou a tu pak vylít.

Každou zpětnou klapku sacího potrubí je třeba zajistit, pokud se nachází v místě, kde teplota klesá pod nulu. Pomocí sacího ventilu otevřete a vypustíte vodu z řádu. Nemáte-li ventil, povolte šroubení a nechte vodu odtéct. Důležité je nezavírat kohout a šroubení, aby voda, která nevyteče a v nízkých teplotách zmrzne, měla prostor a neponičila systém.

Vodárny s ponorným čerpadlem s tlakovou nádobou

Máte-li čerpadlo ve studni a tlakovou nádobu v domě, je nutné vše v domě od tlakové nádoby směrem k čerpadlu.

• Odpojte čerpadlo od přívodu elektřiny
  • Otevřete nejvýše umístěný kohoutek
  • Otevřete vypouštěcí dovodňovací ventil (co nejníže v prostoru studny)

Jestliže u výtlačného potrubí od studny k domu není umístěn žádný ventil nebo šroubení, systém nelze zcela odvodnit.

Většina ponorných čerpadel disponuje zpětnou klapkou, což znamená, že pod úrovní odvodňovacího ventilu nemůže všechna voda odtéct a část zůstane v potrubí. Proto je vhodné umístit ventil do úrovně, která nezamrzá. Nicméně, i pokud by došlo k poškození ventilu, jde ve výsledku pouze o nutnou výměnu ventilu, nikoli celého systému.