Jak správně třídit skleněný odpad? Aneb není sklo jako sklo.

| autor: Hana Tomášková0

disc-4468127_640
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Zdá se, že v případě třídění skla nemůže nastat problém. Opak je však pravdou. I proto často končí například zrcadlo, porcelán nebo zdobené skleněné dekorace ve špatné odpadové nádobě.

Pojďme se podívat, jak správně třídit skleněné obaly a další produkty ze skla.

Skleněné obaly

Skleněné obaly se odkládají do zeleného nebo bílého kontejneru. Máte-li ve sběrném hnízdě oba, je důležité třídit sklo i podle barev. Tedy barevné do zeleného a čiré do bílého. Pokud máte kontejner na sklo jen jeden, vyhazuje se sem sklo bez ohledu na barvu.

Patří sem:

• skleněné láhve od nápojů - pozor na zálohované láhve, ty odevzdejte v obchodě
  • skleněné obaly od kečupů, majonéz, sterilované zeleniny, kompotů, marmelád apod.
  • skleničky, skleněné misky, talíře apod. - pozor, nezaměňovat s porcelánem nebo varným sklem

Zrcadlo

Ač by se mohlo zdát, že jde také jen o sklo, zrcadlo obsahuje sklo a kovové příměsi. Proto ho nelze třídit a patří do směsného odpadu nebo sběrného dvora.

Autosklo

Autosklo je na tom podobně. Obsahuje sklo, pryskyřice, kovové a další části. Autosklo vymění v servisu, kde se o vše postarají a pokud ne, odkládáme ho do sběrného dvora , drobné kousky lze odložit do směsného odpadu.

Okna, dveře = tabulové sklo

Tabulové sklo patří do zeleného kontejneru. Větší množství je vhodnější odvézt do sběrného dvora.

Porcelán a keramika

Talíře, hrnky a další porcelánové a keramické výrobky po té, co doslouží, patří do směsného odpadu.

logo_Itec.pdf

Varné sklo

Varné sklo patří do směsného odpadu, případně na sběrný dvůr.

Skleněné dekorace z různých materiálů

Drátované sklo, sklo se zatavenými dekoracemi, pokovené sklo a další nelze třídit, proto ho vhazujeme do směsného odpadu, případně opět odvezeme na sběrný dvůr.

Když nevím, kam správně třídit

V případě, že si nejste jistí, řiďte se recyklačním symbolem na výrobku:

Sklo, které patří do tříděného odpadu - značka GL (70 - bílé kontejnery na čiré sklo, 71 - barevné sklo kontejnery zelené

Sklo, které patří do směsného odpadu - značka C/ číslo, které označuje, z čeho se kompozitní materiál skládá