Jak správně třídit odpad

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Wikipedie, EKO-KOM, Jaktridit0

kontejnery2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Odpad se třídí podle materiálového složení. Tříděním lze šetřit zdroje i peníze vydávané na odpadové hospodářství. Obce v ČR nemají jednotný systém sběru odpadů, proto se možnosti třídění v jednotlivých obcích mohou lišit.

Co znamená třídění odpadu

Třídit odpad znamená sbírat jednotlivé druhy odpadů odděleně od ostatních podle své materiálové podstaty. Správně vytříděný komunální odpad je možné následně recyklovat.

Co je recyklace

Recyklace je proces nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu využití. Lze tak úspěšně nahradit některé materiálové zdroje.

Proč třídit odpad

Třídění odpadu odkloní velkou část surovin, která by jinak skončila bez využití na skládce. Navíc je obci za vytříděný odpad vyplácena odměna od EKO-KOMu, takže se tak šetří finance vynakládané na odpadové hospodářství. Některé obce se surovinami také úspěšně obchodují.

Systém sběru odpadů v ČR

V České republice neexistuje jednotný systém sběru odpadů. Za systém sběru odpadů, který v obci funguje, je zodpovědná každá obec.

Obce mají odlišné potřeby pramenící z rozdílného počtu obyvatel, lokality (horské oblasti, samoty atd.), finančních možností apod. Svozové firmy nabízí své služby v závislosti na odběratelích (třídící linky apod.). Výsledný systém sběru odpadů reflektuje požadavky a možnosti obce a nabídky a možnosti svozové firmy.

Proto některé obce třídí například papír s nápojovým kartonem, jiné mají extra kontejnery na obě komodity, některé nápojové kartony netřídí vůbec. Někde se třídí do kontejnerů, jinde pomocí pytlů, některé obce mají zavedeny nádoby na tříděný odpad u domu apod.

banner_JRK1.png

Jak správně třídit odpad

Obvykle se dozvíte, jak a co třídit, na velkých samolepkách umístěných na kontejnerech na třídění odpadu.

Pokud si nejste ve třídění odpadů jistí, informujte se ve vaší obci, odboru životního prostředí. Informace o správném nakládání s odpady naleznete také v obecní vyhlášce.

Nejste-li si jistí, z jakého materiálu odpad je, pomůže vám recyklační symbol, který je povinně uváděn na obalech. Identifikační značení pro využití odpadů z obalů se variantně skládá z:

• identifikačního číselného kódu a z grafické značky;
  • identifikačního písmenného identifikačního kódu a z grafické značky
  • identifikačního písmenného a číselného
recyklační značka já4.jpg

Více se dozvíte v našem článku

Jak správně třídit? Koukejte na recyklační značky na obalech.