Jak se Turnov podílí na ochraně životního prostředí

| zdroj: Turnov0

Turnov_a_Hrubý_Rohozec,_pohled_z_Hlavatice_Wikimedia.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Obyvatelé Turnova za rok 2021 souhrnem sesbírali téměř 106 tun starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci. Uspořili tak spotřebu elektřiny, snížili produkci skleníkových plynů. Díky recyklaci byla pokryta také část dodávek mědi nebo hliníku.

Výsledné množství elektro odpadu tvoří součet starého elektra vybraného v systémech zpětného sběru odpadů Asekol, Elektrowin a Ecobat.

V systému Asekol, který shromažďuje převážně ledničky, mrazáky, obrazovky a další malá zařízení, bylo celkem zpracováno 28.465 kg elektrozařízení. Například v uspořené spotřebě ropy to znamená 40.502 l a ujetí 595.385 km v běžném osobním automobilu. Případně 1.488 m3 v uspořené spotřebě vody je množství potřebné pro téměř 20.000 sprchování. Podrobné informace najdete také v uděleném Certifikátu environmentálního vyúčtování.

Jen v systému Elektrowin v roce 2021 na každého obyvatele Turnova připadlo 5,33 kg vysloužilých spotřebičů, celkem 76,68 tun starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu. Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin, který se zaměřuje na ostatní domácí spotřebiče, nářadí a malá zařízení.

Z osvědčení vyplývá, že díky obyvatelům Turnova došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 902,21 tun. Víte, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? Jednalo by se o úctyhodnou plochu lesa s 348 vzrostlých smrků. Nebylo nutné vytěžit 44 954,85 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 1682 krát. Došlo také k úspoře 462 774,22 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 462.775krát. Podařilo se recyklovat 44 145,30 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 1.810 nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 1 555,49 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 276.533 1€ mincí, nebo 1 887,86 kg hliníku, který by stačil na výrobu 125.858 plechovek o objemu 0,33 l.

Dleosvědčení společnosti Ecobat, který provozuje zpětný odběr baterií a akumulátorů pak Turnov odevzdal 788 kg použitých baterií. Z tohoto množství bylo recyklací zpracováno 583 kg kovonosných druhotných surovin.