Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak chránit obce před povodněmi?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SFŽP ČR, MŽP, OPŽP0

povodně2.png
zdroj: ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu k povodním na území ČR. Extrémní změny počasí mohou přijít velmi rychle a i mírnější srážky dokáží zavinit lokální povodně. Jak varovat občany před nebezpečím a ochránit jejich zdraví, majetek a potažmo i životní prostředí?

Aktuální výstraha před povodněmi

Ačkoli by se mohlo zdát, že letos se počasí vrací k normálu, extrémní situace můžeme očekávat i nadále. „Jak bohužel vidíme i dle aktuálního počasí, velká voda může přijít velmi rychle a i mírnější srážky mohou zavinit lokální povodně, což je stejně jako sucho jen odrazem klimatické změny. Protipovodňová opatření podporujeme dlouhodobě a systematicky, aktuálně proto posíláme na ochranu životů a majetku lidí bydlících v rizikových místech dalších sto milionů korun,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Povodňové systémy chrání zdraví, majetek i životní prostředí

Analýzy odtokových poměrů lokalit, mapy záplavových území a povodňového ohrožení jsou základem pro správné nastavení ochrany občanů před hrozící velkou vodou. Výstražné a hlásné systémy pak zajišťují rychlý přenos informací a snižují riziko škod.

„Varovné systémy mohou obce a města vybudovat jen tehdy, pokud mají současně vypracovaný či aktualizovaný digitální povodňový plán. Celý systém pak funguje tak, že díky výstražnému systému obdrží starosta obce varovnou zprávu o překročení limitní hodnoty srážky či vzestupu hladiny a díky povodňovému plánu vyhodnotí nastalou situaci. Rozhlasem či sirénou poté občany upozorní na hrozící nebezpečí,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Kde už povodňové systémy slouží

Ve Varnsdorfu instalovali lokální výstražný a varovný systém a digitalizovali povodňový plán. To vše pomůže správnému posouzení povodňového nebezpečí, ochraně zdraví a majetku občanů v zájmové oblasti a zlepšení stávajícího systému povodňové ochrany.

Výstražný systém a povodňový plán, který zajistí včasné varování před povodňovým nebezpečím pomocí rozšíření a modernizace stávajícího lokálního varovného systému, aktivovali díky dotační podpoře i v Opatově v Pardubickém kraji.

V Lomnici nad Popelkou vybudovali lokální výstražný systém a nechali vypracovat digitální povodňový plán. Cílem je získat okamžité informace zejména o přívalových srážkách a náhlých povodňových situacích. Systém zahrnuje detekci zvýšení vodní hladiny i zajišťuje ozvučení povodňové oblasti města.

Nevyhovující zařízení a nedostatečný výstražný systém nahradili novým v Želetavě na Vysočině. V budově úřadu byla umístěna nová vysílací ústředna a elektronické sirény, dále byly na sloupy veřejného osvětlení umístěny bezdrátové hlásiče. Přibyly srážkoměrné a vodoměrné stanice.

Dotace na protipovodňová opatření - 149. výzva

Žádosti je možné podávat od dnešního dne až do 17. prosince 2020. Žadateli jsou kraje, obce a jejich dobrovolné svazky, veřejné výzkumné instituce, příspěvkové organizace a další subjekty. Dotace pokryje až 85 procent výdajů.

Detaily k výzvě najdete zde.

Žádat je možné také o podporu na sanaci svahových nestabilit v rámci výzvy č. 148.

Detaily k výzvě najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert