Inspektoři z České inspekce životního prostředí provedli vloni v Plzeňském kraji 1635 kontrol a uložili 268 pravomocných pokut za téměř 9 milionů korun

| autor: ČIZP0

Celková výše pokut klesla oproti roku 2017 o téměř 13 milionů korun. „Při mírně vyšší intenzitě kontrol než v roce 2017 nebylo zjištěno tolik porušení zákona. Tato data opět potvrzují už několikaletý trend rostoucí disciplíny u větších podniků, zejména tedy zhruba 1500 zařízení podléhajících zákonu o integrované prevenci a přísným evropským normám,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Z celorepublikového hlediska byla vloni nejvyšší uložená pokuta pět milionů korun. Dostala ji společnost Kalibo s.r.o. Firma převzala velké množství (7708 tun) odpadů, aniž byla k jejich převzetí oprávněna. Druhou nejvyšší pokutu tři a půl milionu korun uložili inspektoři ČIŽP státnímu podniku Lesy ČR, za to, že neprováděl včasná a dostatečná opatření proti šíření kůrovců. Třetí nejvyšší sankci dostala společnost JT Company za nezalesnění cca 1,85 hektaru vytěžených holin v katastru obce Krásná v Beskydech na Frýdecko-Místecku.

Nejvyšší pokutu vyměřenou Oblastním inspektorátem Plzeň, souhrnně 601 445 korun dostala společnost Bílovská zemědělská a.s. „Ta ve svých střediscích Sedlec a Řemešín bez povolení odebírala podzemní vodu. Za to dostala pokutu 401 445 korun. Dalších 200 tisíc jsme jí uložili za nevhodné skladování nebezpečných látek, jejich únik, vsakování a ohrožování podzemních vod ve střediscích Sedlec, Řemešín, Bílov a Vysoká Libyně,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň. Druhou nejvyšší pokutu, 400 tisíc korun, dostala firma Priorit energo, s.r.o., která provozuje Bioplynovou stanici Strážovice na Klatovsku za havarijní únik 500 metrů krychlových digestátu a následné znečištění povrchových vod.

Inspektoři provedli také 593 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES), vedli 206 pokutových řízení a uložili pokuty ve výši 649 400 korun. Zabaveno bylo 163 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 2045 neživých exemplářů (výrobky). „Nejznámějším loňským případem, kterého se účastnili naši inspektoři CITES, byl podíl na rozkrytí  organizované skupiny zabývající se zabíjením tygrů a výrobou tygřích produktů. Na závěrečné akci, která vyvrcholila 16. července 2018, se podílelo 175 příslušníků celní správy a šest inspektorů ČIŽP, kteří v případu figurovali jako odborní konzultanti. Bylo provedeno sedm domovních prohlídek, tři prohlídky nebytových prostor, včetně dvou stánků v areálu pražské tržnice SAPA. Medializovaný případ je nyní u soudu,“ doplnil Geuss.

PPT- Výsledky činnosti za rok 2018 - OI Plzeň

Foto: ilustrační/ Pixabay