Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Informace o stavu vodních zdrojů k 17. srpnu 2022

| zdroj: MZe ČR0

forest-g68708a700_640
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 32. týdnu na území ČR celkově silně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu došlo k mírnému zhoršení stavu podzemní vody. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala s tendencí k mírnému poklesu. Podíl mělkých vrtů se silně a mimořádně podnormální hladinou (40 %) se příliš nezměnil, podíl vrtů s normální hladinou (38 %) se mírně snížil a silně a mimořádně nadnormální hladina byla dosažena pouze u jednoho vrtu. Vydatnost pramenů na území ČR byla v 32. týdnu celkově mimořádně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti mírně zhoršil na mimořádně podnormální. Vydatnost pramenů převážně stagnovala s tendencí k mírnému zmenšení, ale výrazněji se zmenšovala pouze u 3 % pramenů.

Hladina podzemní vody v hlubokých vrtech v červenci oproti předchozímu měsíci zaznamenala stagnaci až mírný pokles u 70 % objektů, stagnaci až mírný vzestup hladiny zaznamenalo 19 % objektů a pokles až velký pokles hladiny 11 % objektů. V meziročním porovnání se stejným měsícem minulého roku se zhoršil stav hladiny na celém území. Vzestup zaznamenala pouze 3 % objektů, naopak pokles nebo velký pokles zaznamenalo 55 % objektů.

Hladiny většiny sledovaných toků byly v průběhu týdne setrvalé nebo na mírných poklesech, v závěru týdne v důsledku přeháněk a bouřek mírně kolísaly zejména toky na severovýchodě ČR. Týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -10 do 0 cm, ojediněle byly poklesy i větší. Průměrné týdenní vodnosti sledovaných toků se v průběhu týdne pohybovaly většinou v rozmezí hodnot Q364–300d. Téměř 60 % všech hlásných profilů vykazovalo velmi nízké průtoky pod hranicí pro hydrologické sucho Q364–355d. Největší podíl profilů s indikací hydrologického sucha Q364–355d je v povodí Moravy po Dyji (65 %), horního Labe (64 %) a dolního Labe a Ohře (63 %), u ostatních povodí je hydrologické sucho indikováno u 50 až 55 % profilů. V porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry se průtoky pohybovaly nejčastěji v rozmezí od 15 do 55 % QVIII. Jen mírně podprůměrné nebo průměrné průtoky se vyskytovaly ojediněle na tocích pod nádržemi.

Hladiny vodních nádrží v uplynulém týdnu převážně mírně klesaly, případně byly setrvalé. Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 62–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.

Přílohy

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva