Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

I. Představují odpadní vody pro obce přítěž nebo mohou být cenným zdrojem?

| autor: Hana Tomášková0

odpadni_vody.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Doba pokročila a na odpad se pohlíží jako na zdroj surovin. Každá mince má dvě strany a v některých případech je recyklace velmi náročná, jak ekonomicky, tak technicky. Jak je tomu v případě odpadních vod?

Obrátili jsme se na zástupce Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, Svazu měst a obcí ČR, vodohospodářů a odborníků z praxe. V dnešním díle odpovídají Ing. Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR a Mgr. Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek.

Představují odpadní vody pro obce přítěž nebo mohou být cenným zdrojem?

Ing. Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK):

V otázce využití odpadních produktů lidské činnosti se jedná zpravidla o výzvu, když tuto výzvu vhodně uchopíme a pracujeme s ní směrem k udržitelnému cíli, nejedná se o přítěž. Základem je najít cestu od odpadu k cennému zdroji, a právě tak je tomu i u čištění odpadních vod. Bohužel v České republice je stále ještě na tuto oblast nahlíženo více jako na odpadní než zdrojovou, v zahraničí, a především pak v oblastech, kde vody není dostatek, je tato surovina velmi cenná.

Zásadní je pohled na samotný proces spotřeby vody a její životní cyklus. Ať je sucho nebo deštivo v domácnostech, průmyslu nebo zemědělství se vždy voda spotřebovává, a tedy se logicky nezastaví ani produkce vody odpadní, a to ani v době největšího sucha. A právě v tom je ona cennost vyčištěné odpadní vody, tam kde v období sucha v potoce nebo řece neteče skoro žádná voda, vždy může téct vyčištěná voda odpadní. Kvalita tohoto zdroje je závislá na technologiích čištění, které jsou dnes na tak vysoké úrovni, že lze dosáhnout až na kvalitu pitné vody, jako je tomu ve světě.

V ČR zatím nepotřebujeme z vyčištěné odpadní vody vyrábět vodu pitnou, ale věnovat se tomu, jak s vyčištěnou odpadní vodou nakládáme, je rozhodně namístě. Pokud vynakládáme prostředky na výrobu kvalitní pitné vody, je dobré uvažovat, zda není jeden cyklus jejího využití příliš krátký. ČR je čistě odtokovým územím tří velkých řek - Labe, Dunaje a Odry, a pokud vodu ze zdroje odebíráme a následně vypouštíme odteče z našeho území poměrně rychle pryč. Znovuvyužití vyčištěné odpadní zadrží vodu déle na našem území a tím zlepší vodní bilanci. Možnosti využití vyčištěné odpadní vody pro naše území jsou pak především v průmyslu nebo právě v městské či obecní podpoře územního rozvoje a údržby životního prostředí - například umývání ulic ve velkých městech kde se aktuálně využívá pitná voda, tvorba vodních prvků, které zlepšují mikroklima a další.

Největším problémem vyžití vyčištěné odpadní vody je paradox legislativního nastavení v ČR: odpadní vodu nelze použít jako zdroj, tedy převážet nebo odvádět jinam než do recipientu, ale po vypuštění do recipientu můžu přímo u výpusti odebrat a nakládat s ní jakýmkoliv způsobem.

Mgr. Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek:

V této věci je klíčové, jaké odpadní vody máte na mysli – splaškové odpadní vody, nebo nevyužívané dešťové vody?

V prvním případě jsou odpadní splaškové vody přirozeným produktem z činnosti domácností a podniků, které se řeší standardními technickými nástroji a pouští se zpět do recipientu - řeky, potoka, a voda je tak „cirkulována“.

Pokud jde o dešťové odpadní vody, pak nemalé množství je vypouštěno do dešťové kanalizace, aniž by byla využita např. na zálivku nebo omytí, což je škoda, jde o jeden z možných zdrojů, jak šetřit „čistou“ podzemní vody a využívat nízkonákladově „vodu z nebe“. Napojování dešťových svodů na dešťové kanalizace měst a obcí ze silnice á veřejných ploch je technicky - zejména vzhledem ke stávajícím inženýrským sítím - elektřina, vodovod, splašková kanalizace, telekomunikace, datové sítě, plynovody, a ekonomicky velmi nákladné a zatěžující pro vlastní provoz hlavní dešťové kanalizace z veřejných ploch, kterou je již tak dost nákladné řešit, proto k těmto vodám a napojování přistupují velmi obezřetně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert