I finančně slabší obce budou moci revitalizovat brownfieldy

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MMR ČR/ SFPI0

Brownfield2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Od nového roku se obcím nabízí nová možnost získat podporu z prostředků Státního fondu podpory investic, a to formou kombinace dotace a úvěru.

Možnost revitalizace brownfieldů pro více žadatelů

Vláda schválila podporu revitalizace brownfieldů z prostředků Státního fondu podpory investic. Počítá se tak s programem kombinujícím dotaci a úvěr na základě vládou schválené Strategie regionálního rozvoje 21+.

„Naším cílem je prostřednictvím Státního fondu podpory investic nadále udržet aktivity související s brownfieldy, jejichž existence představuje bariéru pro udržitelný rozvoj obcí, měst i regionů. Podobných objektů jsou v naší zemi tisíce. Chceme tak nadále motivovat vlastníky, aby je opravili a nadále je využili, či pro ně našli novou potřebnou funkci. Kombinací dotace s výhodným úvěrem umožníme pokrýt větší část žadatelů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministerstvo pro místní rozvoj se od roku 2019 zaměřuje na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské využití a spravuje dotační podprogram Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití. V rámci výzev, vyhlášených pro rok 2019 a 2020, bylo podpořeno celkem 103 projektů za 1,1 miliardy korun.

Výzva pro příjem žádostí bude vyhlášena v lednu 2020

Dotace a bezúročné úvěry na revitalizaci brownfieldů bude poskytovat Státní fond podpory investic od příštího roku. Nový program schválila vláda, vyhlášení výzvy pro příjem žádosti proběhne v průběhu ledna.