Hustopeče od června zavedou odpadovou kartu. Občané se bez ní na sběrném dvoře neobejdou

| autor: Martina Jandusova0

433145315-4538101046415187-3886142484097798975-n
zdroj: hustopece.cz

Od loňského roku se mnohá města a obce potýkají se zvyšujícími se náklady na odpadové hospodářství. Radnice se proto uchylují buď k tomu, že navyšují poplatek za odpad anebo se snaží systém zefektivnit a občany motivovat k lepšímu třídění.

Překročení limitů a příliš vysoké náklady

Příkladem druhého přístupu jsou Hustopeče, město v Jihomoravském kraji, ve kterém roste množství směsného komunálního a objemného odpadu. Zvyšující se množství odpadů pro město znamená i vyšší náklady na odpadové hospodářství. Radnice tak musela v uplynulém roce z rozpočtu města doplácet na odpady přes milion korun.

„Díky vysoké produkci směsného a objemného odpadu obyvatel města jsme překročili zákonem dané limity," uvádí město v tiskové zprávě. V roce 2023 vyprodukoval každý občan města v průměru 224 kg směsného a objemného odpadu. Hranice je přitom nastavena na 180 kg/občan/rok.

Podle nového zákona o odpadech, který zavedl postupné navýšení poplatku za skládkování, tak město za každou tunu odpadu nad limit zaplatilo 1 000 Kč. Do budoucna lze počítat s tím, že hranice se bude dále snižovat a poplatky za jejich překročení růst. V roce 2029 má tuna skládkovaného odpadu přijít na 1 850 Kč.

Podle města může za překročení skládkovacích limitů zejména objemný odpad (74 kg/občan/rok). „Jednou z příčin může být to, že na sběrný dvůr města Hustopeče odpad odevzdávají i podnikatelé a občané z jiných obcí,“ říká radnice a dodává: „Za příjem a likvidaci odpadu ze sběrného dvora však doplácíme z rozpočtu města Hustopeče.“

Město se proto rozhodlo, že postupně zavedeme změny, díky kterým bude možné snížit náklady a zabránit dalšímu zvyšování poplatků za odpad. První z nich je evidence odpadů na sběrném dvoře.

Přehled a snadnější administrativa

I nadále bude odevzdání odpadu na sběrném dvoře pro občany Hustopečí zdarma. Od června se ale budou muset při odevzdávání odpadu prokázat odpadovou kartu. Vlastní odpadovou kartu, která bude přenosná pouze v rámci domácnosti, získá každý byt i rodinný dům. Tu vydává od dubna městský úřad občanům, kteří mají ve městě trvalý pobyt nebo jsou vlastníky nemovitosti, kde není nikdo trvale hlášen.

Obsluha sběrného dvora kartu načte do evidenčního systému a přiřadí druh i množství odpadu k domácnosti. „Díky tomu budeme mít přehled o všech odpadech na sběrném dvoře a zajistíme, že odpad na sběrný dvůr odevzdávají jen naši občané,“ vysvětluje město důvod změny a dodává: „Evidenční systém také urychlí provoz sběrného dvora a usnadní nám administrativu.“