Havárie na vodovodní síti loni PVK řešily rychleji

| zdroj: PVK0

zdroj: pvk.cz

Průměrná doba přerušení dodávky pitné vody na jednu závadu v loňském roce poklesla na 8 hodin a 29 minut. V roce 2022 to bylo 10 hodin a 27 minut, což je meziroční pokles o téměř dvacet procent.

Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 487 havárií. Je to o 613 událostí více než v roce 2022. Počet havárií na kanalizační síti vzrostl z 3 544 na 3 743.

„Nejčastější příčinou havárií byla koroze materiálu a pohyb půdy, což je dáno výkyvy počasí, které provázely uplynulý rok,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek s tím, že havárií I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů či strategické, zdravotnické a sociální objekty, bylo 72, což je o 32 více než předloni.

Z celkového počtu havárií na kanalizační síti (3 743) bylo 52,6 % na přípojkách, 26 % na stokách a necelých 10 % na vstupních šachtách. Podle druhu poškození byla v 77,5 % případů příčinou havárie kanalizační sítě ucpávka a sedimenty. Dále bylo řešeno 310 chybějících či poškozených poklopů na stokové síti, což bylo o 38 méně než v roce 2022.

Pražané mohou sledovat webové stránky www.pvk.cz, kde jsou informace o výlukách ve speciální sekci. Info o haváriích běží v režimu on-line včetně upřesnění, zda mají vliv na dodávky pitné vody a lokalitě, kde jsou případně umístěny cisterny s náhradním zásobováním. Vše je dostupné na google mapách.