Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

František Lukl obhájil pozici předsedy Svazu na další čtyři roky

| autor: SMO ČR - TZ0

František Lukl obhájil pozici předsedy Svazu na další čtyři roky

Rekodifikace stavebního práva, vznik Nejvyššího stavebního úřadu, tzv. protikorupční balíček zákonů (Zákon o lobbování, s ním související novela zákona o střetu zájmů, rozšíření a posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu) nebo financování sociálních služeb a sociální práce. Témata, o kterých starostové a primátoři mimo jiné debatovali na XVII. sněmu Svazu měst a obcí ČR.. Do Ostravy se sjelo na 500 představitelů samospráv z celé České republiky a velká řada významných hostů. Sněm volí také nové vedení Svazu měst a obcí.

První den Sněmu se nesl ve znamení debaty s řadou ministrů, kteří přijali pozvání Svazu měst a obcí a přijeli rokovat se starosty, a to zejména o chybějících finančních prostředcích na sociální práci a sociální služby, které musí obce zajišťovat a momentálně jim na ně chybí 2 miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová bude o problému diskutovat se všemi kompetentními orgány včetně ministerstva práce a sociálních věcí. Ve svém příspěvku na Sněmu přítomným sdělila, že rezort MPSV obdržel v roce 2019 na dotace pro poskytovatele sociálních služeb rekordních 15,73 mld. Kč. To je o 800 mil. Kč více než v roce předešlém. Je však v kompetenci paní ministryně Jany Maláčové a MPSV, jak přidělené finance v rámci svého rezortu rozdělí.

Starostové se vyjadřovali k řadě témat, která se nejvíce dotýkají jejich práce v obci, jako jsou například neustálé kontroly obecních financí. „Nová kontrolní pravomoc NKÚ by dle poslaneckého návrhu měla přispět k vyšší míře transparentnosti v oblasti veřejných zakázek a snížení prostoru pro korupci ve veřejném sektoru. Obce spravují slušní a zodpovědní lidé, také proto jsou nejlépe hospodařícími subjekty veřejné správy. Kontrolám se nebráníme, v prvé řadě je třeba nastavit správný systém a odstranit jejich mnohočetnost,“ uvádí předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Obce a města zatěžuje také zbytečná administrativa. Čas strávený vyplňováním různých dotazníků by přitom mohly věnovat svému rozvoji. I o tom se první den XVII. sněmu mluvilo. I to bylo první den kritizováno.

Asi největší diskuze byly ale vedeny k novele stavebního zákona. „Nechceme vyčleňovat stavební úřady ze spojeného modelu veřejné správy. Stavební řízení je třeba zjednodušit a zrychlit, ale v žádném případě nelze souhlasit se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu,“ podotýká místopředseda Svazu Vlastimil Picek.

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj vysvětlovala starostům věcný záměr stavebního zákona. Obhajovala hlavně myšlenku vzniku Nejvyššího stavebního úřadu. Pro většinu přítomných starostů je však právě centralizace stavebních úřadů zdrojem největší kritiky nového stavebního zákona. Shoda naopak panuje v rámci procesního zrychlení povolování staveb.

Staronovým předsedou Svazu byl v pátek ráno Radou Svazu zvolen František Lukl.

Pátečního programu se zúčastnil prezident Miloš Zeman, který řekl, že vnímá a oceňuje těžkou práci starostů. Poznamenal také, že stojí za našimi starosty a je na jejich straně, protože to jsou nesmírně pracovití lidé a srdcaři. Také zdůraznil, že Svaz měst a obcí považuje za jediného opravdového zástupce a představitele místních samospráv.

Sněm je nejvyšším orgánem Svazu měst a obcí ČR. Koná se jednou za dva roky, starostové a primátoři na něm vyhodnocují, co se povedlo, a kde jsou nedostatky. Také stanovují priority na další dva roky. Jednou za čtyři roky se pak koná sněm volební, kde zástupci samospráv volí nové vedení a který právě skončil.

XVII. sněm Svazu měst a obcí ČR se konal od čtvrtka 23. do pátku 24. května 2019 v Ostravě. Účastnilo se ho na 500 lidí. Generálním partnerem zřejmě největšího setkání starostů letošního roku byla společnost ČEZ ESCO, hlavními partnery pak společnosti EKO-KOM, EP Industries. Partnery byly dále společnosti Asekol, ČSOB, Česká spořitelna, Empemont, I-TEC Czech, T-Mobile a WOLTERS KLUWER. Poděkování patří i společnosti COCA – COLA HBC Česko a Slovensko.

Sněm se konal za podpory statutárního města Ostrava. Partnerem společenského večera během dvoudenní akce, která měla konferenční i společenskou část, byla Českomoravská komoditní burza Kladno. Svaz v kontextu s XVII. sněmem spolupracuje také s Asociací regionálních a lokálních televizí (ARLT).

Mediálními partnery jsou Lidové noviny a MF DNES a Informační servis Svazu INNS.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ