EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2019: inspirace pro města i obce

| autor: MŽP0

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2019: inspirace pro města i obce

Letošní ročník chce do popředí zájmu vytáhnout pěší chůzi. A města, která se registrují do 16. srpna obdrží od Ministerstva životního prostředí trička a reflexní pásky s motivem Evropského týdne mobility.

Lidské tělo je uzpůsobené k pohybu, přesto v moderním světe se většina práce, ale i zábavy odehrává v sedě. V práci převážně sedíme, sedíme i za volantem automobilu nebo ve vlaku či autobuse při cestě do práce. A večer, abychom si odpočali, si pro změnu sedneme před televizi.

Chůze je přitom nejpřirozenější druh pohybu, který nevyděsí ani nesportovně založené lidi. Právě proto by se měla stát součástí každého dne. A ten, pro koho je procházka přece jen trochu nuda, může nasednout na kolo nebo koloběžku. Nemá cenu přidávat informace o tom, jak je pravidelný pohyb zdraví, kolik kroků denně spálí kolik kalorií nebo o kolik procent si můžeme snížit pravděpodobnost infarktu.

Projdi se s námi

Co je důležité? Hlavně ušetříte peníze. Zatímco už jen to, že vlastníte auto, stojí peníze, chůze je zdarma. A náklady na jízdní kolo nebo měsíční jízdné na veřejnou dopravu jsou vcelku nízké a v jednom máte jak parkovné, tak pojištění i pohonné hmoty.

A čím víc lidí bude chodit pěšky nebo jezdit na kole, tím hezčí budou naše města a obce. Odpadnou dopravní zácpy a všudypřítomný hluk z dopravy, uvidíte kolik domů je opravených, kolik přibilo nových obchodů nebo potkáte své sousedy, které jste dobře půl roku neviděli. Takže proč během tohoto září nechodit s námi a zažít tak výhody, které to přinese.

Pro více informací navštivte

Připojte se k dalším evropským městům a zaregistrujte program a činnosti na webu

Podkladové materiály:

Ing. Lukáš Flídr
národní koordinátor Evropského týdne mobility
E-mail: lukas.flidr@mzp.cz

Mgr. Barbora Hirschová
E-mail: Barbora.Hirschova@mzp.cz

Další důležité informace k Evropskému týdnu mobility naleznete na http://www.mobilityweek.eu.

Foto: ilustrační/ Pixabay