Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Evropská unie v posledních patnácti letech poslala Kraji Vysočina téměř devět miliard korun. Podpořila tak necelých pět stovek úspěšných projektů

| autor: Kraj Vysočina0

Evropská unie v posledních patnácti letech poslala Kraji Vysočina téměř devět miliard korun. Podpo

„Od roku 2005 dosáhl Kraj Vysočina, myšleno instituce, na téměř devět miliard korun v podobě evropských dotací. Díky nim se nám podařilo prozatím realizovat projekty za více než 12,5 miliardy korun. A troufám si tvrdit, že s časem nám nedochází dech a máme sílu žádat o další peníze na urychlení rozvoje našeho regionu. Od roku 2005 Kraj Vysočina díky dotacím z Bruselu realizoval stovky projektů. Vidět jsou především ty dopravní, do kterých kraj do konce roku 2018 investoval 6,3 miliardy korun a získal dotace ve výši 4,6 miliardy korun– o nich se hodně mluvilo, psalo a řidiči je potkávali každé jaro až do podzimu, ale zapomenout nesmím ani na klíčové a pro existenci a zachování kvality služeb důležité projekty v oblasti zdravotnictví – v každé z pěti krajských nemocnic jsme proinvestovali stovky miliónů korun – stojí nové pavilony, opravené jsou lůžkové budovy, nakoupeno je špičkové přístrojové a diagnostické vybavení. Nesmíme zapomínat na měkké projekty ve školství, rekonstrukce učeben a vybavení laboratoří, transformaci sociálních služeb, a pro Vysočinu stále aktuální kotlíkové dotace. Myslíme i na zachování historického odkazu, a tak za pomoci Evropy opravujeme expozice hradu Roštejn a na zámku v Třebíči jsme modernizovali nejen krajské expozice, ale pomohli i exteriérům. Obrovskou pomoc představují evropské peníze pro oblast informatiky a implementaci úsporných opatření v energetickém managementu našich organizací. Mluvím o kraji jako žadateli, ale je třeba připomenout, že Kraj Vysočina je pouze jedním z mnoha možných žadatelů o dotace, dalšími klíčovými příjemci evropských dotací na životaschopné a rozvojové projekty jsou města a obce, firmy i neziskové organizace. Jen prostřednictvím ROP Jihovýchod bylo na Vysočině rozděleno mezi 322 projektů 13 miliard korun, pokud jde o města, nejlépe si v čerpání ROP dotací vedla Jihlava,“ popisuje patnáctiletou historii čerpání evropských dotací hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Následující tabulka uvádí vybrané projekty z oblasti dopravy s největším objemem vynaložených finančních prostředků.

Celkem dosáhly výdaje v této oblasti 6,3 miliardy korun a přijaté dotace 4,6 miliardy korun.

Vybrané projekty - doprava

Výdaje v tis. Kč

Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice

225 558

II/602 hr. kraje - Pelhřimov, 3. stavba

224 090

II/405 Brtnice - Zašovice

218 544

II/347 Světlá nad Sázavou - D1, 1. stavba

211 014

II/345 Golčův Jeníkov - Chotěboř

200 385

II/405 Příseka - Brtnice

187 633

II/405 Příseka - obchvat

178 141

Rekonstrukce silnice II /405 v úseku Jihlava - Třebíč, úsek č. 1 Jihlava - Příseka, km 0,000 - 4,276

175 094

II/602 hr. kraje - Pelhřimov, 1. stavba

173 260

II/353 D1 - Rytířsko - Jamné, 2. stavba

164 702

Zatímco dopravní projekty patří k nejpočetnějším, k nejdražším projektům obvykle patřily projekty v oblasti zdravotnictví. Na ně Kraj Vysočina jen do roku 2018 získal 684 miliónů korun, další desítky miliónů pro každou z pěti krajských nemocnic jsou právě v administraci.

Následující tabulka uvádí vybrané projekty v oblasti zdravotnictví s největším objemem vynaložených finančních prostředků.

Vybrané projekty - zdravotnictví

Výdaje v tis. Kč

Hlavní lůžková budova v Nemocnici Pelhřimov

477 938

Interní pavilon v Nemocnici Nové Město na Moravě

433 542

Nemocnice Jihlava - Pavilon urgentní a intenzivní péče

423 227

Pavilon pro matku a dítě v Nemocnici Třebíč

328 289

Rekonstrukce budovy interny v Nemocnici Havlíčkův Brod

198 849

Modernizace a standardizace vybavení ZZS Kraje Vysočina

69 047

Mezi nejdražší projekty v oblasti školství patřila výstavba pavilonu B pro Střední průmyslovou školu Třebíč nebo Rekonstrukce a stavební úpravy Školního statku Humpolec. Oba největší projekty záchrany památkových objektů se příznivě podepsaly na současném stavu hradu Roštejn a Zámku Třebíč.

Foto: II/405 Brtnice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert