Epidemie koronaviru má dopad i na cenu vody v Praze, ta vzroste o 7,9 %

| zdroj: PVK0

praha2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.

„Nárůst ceny je způsoben především ohromným propadem fakturovaných objemů, na které se rozpočítávají regulované náklady. Ty vzrostou pouze o inflaci. Pokles spotřeby postihl hlavní město nejvíce z celé České republiky, neboť krize COVID-19 vyhnala z Prahy turisty, dojíždějící studenty i pracující a zásadně omezila veškeré ekonomické aktivity. Další vliv na nárůst ceny bude mít provoz úpravny vody v Podolí, která bude v roce 2021 po rekonstrukci opět připojena do sítě, aby byla zajištěna nepřetržitá dodávka pitné vody při neodkladné rekonstrukci přivaděčů ze zdrojů pro Prahu,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, provozovatele pražské vodohospodářské infrastruktury, Tomáš Mrázek.

Investice do nutné obnovy vodohospodářské infrastruktury dosáhnou v roce 2021 výše 2,4 miliardy korun. Objem investic bude případně navýšen, pokud vývoj fakturace vodného a stočného bude příznivější než v „covidovém“ roce 2020. Další 1,3 miliardy korun pak PVK vloží do oprav a údržby.

„Prahu čekají v následujících letech zásadní investice, abychom dokázali nadále garantovat bezpečné a plynulé zajištění vodohospodářských služeb pro odběratele vody v metropoli. Čeká nás obnova páteřních řadů z Káranské vodárny, rekonstrukce významných vodojemů, rekonstrukce druhé poloviny Ústřední čistírny odpadních vod či výstavba přivaděče z úpravny vody v Podolí do vodojemu na Floře,“ uvedla Hana Kletečková, tajemnice Pražské vodohospodářské společnosti.

Cena vodného a stočného v Praze zůstane i přes navýšení stále na úrovni celostátního průměru a ve spotřebním koši Pražanů představuje 1,4 % čistých příjmů domácností. Průměrný Pražan utratí za vodné a stočné měsíčně přibližně 270 korun, což je zhruba 9 korun denně. Meziroční navýšení ceny představuje nárůst měsíčních výdajů za vodohospodářské služby o 22 Kč za osobu. Jeden litr kvalitní pitné vody bude stát zhruba deset haléřů.