Oblast Třebíče, druhého největšího města Vysočiny, a jejího okolí je neodmyslitelně spjata s Jadernou elektrárnou Dukovany, jako první elektrárnou svého druhu postavenou na území České republiky. Svou výrobou dlouhodobě pokrývá více než 20 % spotřeby České republiky a patří také k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v regionu. V současné době proto nejen Třebíčskem rezonuje téma přípravy nových jaderných zdrojů, které budou v následujících letech a dekádách hrát významnou roli při zajištění vyrovnané bilance výroby a spotřeby elektrické energie.
Střední průmyslová škola Třebíč hostila ve druhé polovině června odbornou konferenci, která středoškolákům z Třebíčska a zástupcům firem přiblížila širší souvislosti plánovaného rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany.
„Budování nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany vnímám jako stěžejní pro zabezpečení spolehlivých dodávek energie a zajištění energetické soběstačnosti,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová. „Investice tohoto rozsahu nemá v dosavadní historii České republiky obdoby a ponese s sebou významné dopady nejen na Třebíčsko, ale i Vysočinu jako celek. Příležitosti i potenciální rizika proto v současnosti pečlivě vyhodnocujeme v rámci rozsáhlé socio-ekonomické studie, kterou řešíme ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Ministerstvem pro místní rozvoj,“ dodala Hana Hajnová. Smyslem a cílem studie je komplexně posoudit dopady dostavby a následného provozu Dukovan na životní prostředí, dopravu, bezpečnost, infrastrukturu a kapacitu veřejných služeb pro obyvatelstvo a další oblasti, včetně zaměstnanosti a lidských zdrojů.
Už nyní lze očekávat, že provoz nového zdroje v Dukovanech a související obslužné procesy si na Třebíčsku do roku 2040 postupně vyžádají až čtyři tisíce nových pracovních míst. „Z pohledu lidských zdrojů a přípravy kvalifikovaných odborníků jsou to nejenom technické obory, které budou pro region v nejbližších letech důležité, ale také například IT nebo zdravotnictví. Kraj Vysočina je proto připraven navýšit kapacity středních škol na Třebíčsku až o tisíc míst a investovat do rozvoje infrastruktury středního školství na Třebíčsku více než dvě miliardy korun,“ vyzdvihl radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala.
Na konferenci přijali pozvání hosté z řad klíčových hráčů v energetice na Třebíčsku a Vysočině. Martin Uhlíř z Elektrárny Dukovany II. pohovořil o dostavbě nového zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany a dalších aktuálních nebo připravovaných projektech ČEZ v oblasti obnovitelných zdrojů i tradiční výroby energie. Zmínil, že proměny energetického prostředí směřující k dosažení uhlíkové neutrality jsou zároveň i příležitostí pro současné studenty, kteří mohou v energetice a na ni navázaných oborech nalézt zajímavé profesní uplatnění a kariérní rozvoj.
Nabídku vysokoškolských studijních programů a oborů s technickým zaměřením na Vysočině představil vedoucí Katedry technických studií Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Radek Kolman. VŠPJ se jako jediná vysočinská veřejná vysoká škola zaměřuje na profesně orientované vzdělávání a přípravu kvalifikovaných odborníků pro regionální trh práce. Studenti mají možnost zapojit se do řešení zajímavých projektů základního i aplikovaného výzkumu a během dlouhodobých odborných praxí získávají zkušenosti s reálným firemním prostředím, což podporuje jejich úspěšné uplatnění na trhu práce.
Odborný program konference uzavřeli zástupci firem z Třebíčska, které se v rámci své činnosti věnují energetice a rozvoji inovativních řešení soudobých energetických výzev. Lukáš Dobeš, zástupce společnosti TEDOM ESCO, se ve svém příspěvku věnoval kogeneračním jednotkám jako vysoce účinným zdrojům pro společnou výrobu elektřiny a tepla a možnostem využití obnovitelných plynných paliv či vodíku v kogeneračním procesu. Jaroslav Požár sdílel zkušenosti společnosti TTS energo v oblasti využití obnovitelných zdrojů, především biomasy, pro účely udržitelného a ekologického vytápění a centrálního zásobování teplem.
„Současné trendy ukazují, že právě jaderné zdroje v kombinaci se zdroji obnovitelnými představují klíč pro budoucnost elektroenergetiky nejen na Vysočině, ale i v celé České republice, v kontextu intenzivně diskutovaného přechodu na nízkouhlíkové energetické hospodářství,“ shrnula průběh konference Hana Hajnová.
„Proměny energetiky s sebou nesou jedinečný potenciál pro vznik a rozvoj inovativních řešení, za kterými vždy stojí lidé. Budování nových jaderných zdrojů na Vysočině proto vnímám také jako příležitost, jak dnešním studentům nabídnout perspektivní profesní uplatnění v regionu jejich původu a zmírnit tak odliv mladých a kvalifikovaných lidí z Vysočiny, zvláště z Třebíčska,“ uzavřel Jan Břížďala.
Komentáře