Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Energetické využití komunálních odpadů v ČR a v zahraničí

| autor: Hana Tomášková0

zevo_malešice_ja3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Evropská unie jednoznačně cílí na recyklaci. Z evropského balíčku pro cirkulární ekonomiku vychází národní cíle pro odpadové hospodářství České republiky, a tedy i nová česká odpadová legislativa.

Hierarchie správného nakládání s odpady

Na prvním místě je tedy předcházení vzniku odpadu, následuje opětovné využití odpadu a recyklace. Pokud není možné vzniku odpadu předejít, znovu ho použít či odpad recyklovat, je na řadě energetické využití odpadu. Nejméně žádoucí je skládkování.

Komunální odpady v České republice

Podle údajů ISOH/ MŽP vyprodukovali obyvatelé ČR v roce 2020 celkem 5,7 mil. tun komunálních odpadů. Na jednoho občana ČR tedy vychází 536 kg/obyv.

Podíl komunálních odpadů na celkové produkci odpadů tvořil 14,9 %. V roce 2020 bylo využito 51 % vyprodukovaných komunálních odpadů, z toho 39 % materiálově a 12 % energeticky. Na skládkách bylo uloženo 48 % komunálních odpadů.

Komunální odpady jsou energeticky využívány v ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadu). Česká republika má k dispozici ZEVO:

  • SAKO Brno (Brno-Komárov) - kapacita 248 tisíc tun odpadů ročně
  • ZEVO Malešice (Praha) - kapacita 330 tisíc tun odpadu ročně
  • ZEVO Termizo (Liberec) - kapacita 96 tisíc tun odpadu za rok
  • ZEVO Plzeň (Chotíkov) - kapacita 105 tisíc tun odpadu za rok

(Zdroj: MPO)

Například ZEVO v Brně pokrývá jednu třetinu spotřeby tepelné energie a teplé vody města. V roce 2020 vyrobilo ZEVO z 241 tisíc tun odpadu 2,5 milionu gigajoulů tepla a 65 tisíc megawatthodin elektrické energie. Technologie ZEVO dokázala separovat téměř 4 100 tun železa a 511 tun neželezných kovů.

Produkce a nakládání s komunálními odpady v ČR v v letech 2009 – 2020/ zdroj ISOH, MŽP

produkce a nakládání s KO ČR.png

Pozn. Data jsou zpracována podle platné metodiky pro daný rok – „Matematického vyjádření výpočtu soustavy indikátorů odpadového hospodářství“.

Evropská unie

V Evropské unii se průměrně energeticky využívá cca. 30 % komunálních odpadů. Nejčastěji jsou používány technologie energetického využití odpadu ke zpracování zejména směsného komunálního odpadu.

V porovnání s Českou republikou najdeme zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v hojnějším počtu v řadě evropských států, jako např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Polsku a dalších.

Samostatnou kapitolou jsou plastové odpady, z nichž 39 % (z celkové roční sumy 25,8 mil. tun plastového odpadu) končí v ZEVO. Dalších 31 % končí na skládkách a 30 % je vytříděno a zpracovává se k recyklaci.

Například ve Švédsku se až polovina směsného komunálního odpadu energeticky využívá. A to Švédsko v recyklaci a také v předcházení vzniku odpadu patří mezi nejúspěšnější státy v evropském i celosvětovém měřítku.

Kumulativní instalovaná kapacita energie z komunálního odpadu v Evropě od roku 2010 do roku 2020 (v megawattech)/ Cumulative installed capacity of municipal waste energy/ zdroj Statista

kumulativní instalovaná.png

Také mimo Evropu zaznamenáváme rozvoj energetického zpracování odpadů. Například Čína chystá realizaci největšího ZEVO.

Čína

V letošním roce se plánuje dokončení Energy Ring, Shenzhen v Číně. Má se jednat o zařízení na energetické využití odpadu největší svého druhu na světě.

Shenzhen se 17 miliony obyvatel produkuje 28 500 tun odpadu denně, což je číslo, které se ročně zvyšuje o 7 %. Plánuje se, že zařízení spálí 5 000 tun odpadu denně a každý rok vyrobí 600 milionů kWh.

ZEVO bude sloužit také jako výstavní a výzkumné centrum a významný je rovněž jeho edukační potenciál, kdy se s ním počítá jako se vzdělávacím centrem pro občany, vládní představitele a podniky.

ZEVO_plán Shenzhen v Číně.jpg
Energy Ring, Shenzhen v Číně

Článek vznikl za podpory klastru Wasten

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

Wasten_EU.jpg
logo_wasten.png
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert