Ekonomika odpadového hospodářství v roce 2020

| zdroj: EKO-KOM0

kontejnery004 (3).jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Náklady na odpadové hospodářství obecně závisí na množství a struktuře odpadů, pro které je služba zajišťována, dále pak na rozsahu a způsobu poskytované služby v souladu s legislativními požadavky a v neposlední řadě také na mandatorních výdajích daných legislativou - např. poplatky a daně.

Mezi významné vlivy ovlivňující výše uvedené faktory lze zařadit životní úroveň obyvatel v jednotlivých regionech a jejich spotřební vzorce chování, hustotu osídlení, geografické podmínky, dopravní obslužnost území, způsoby sběru a svozu komodit, dostupnost a vybavenost technologií pro nakládání s odpady, konkurenci firem nakládajících s odpady, způsob stanovování ceny za službu a další.

Zdroj dat

Zdrojem dat bylo dotazníkové šetření. Vzorek obcí, který byl použit pro hodnocení ekonomických ukazatelů za rok 2020, byl sestaven z 5 777 obcí (tj. 94 % všech obcí v ČR) s více než 10,57 mil. obyvatel (tj. cca 99 % obyvatel ČR). Vzorek obcí, použitý k hodnocení, odpovídá republikovému statistickému rozdělení obcí do velikostních skupin.

V následujícím textu jsou prezentovány údaje v rozsahu příspěvků z minulých let, aby byla zachována konzistence sledovaných dat. Prezentovaná data jsou průměrná data, která vždy mají svou odchylku. Hodnoty byly vždy stanoveny u skupiny obcí, které uvedly požadovaný údaj a nikoliv jako průměr za celý sledovaný vzorek.

Celkové náklady

Celkové náklady v odpadovém hospodářství jsou součtem všech nákladových položek, které obce v Dotazníku vyplňují. V přepočtu na obyvatele tedy umožňují obce porovnat z hlediska celkové výše odpadových služeb.

Jak je vidět v následujícím grafu (graf 1), který zobrazuje strukturu celkových nákladů, největší podíl nesou náklady na sběr a svoz směsného komunálního odpadu (v roce 2020 to bylo 54 %). Následovány jsou náklady na sběr a svoz tříděných odpadů, které tvoří cca 24 %. Dalšími významnými složkami jsou náklady na objemné odpady a náklady na bioodpady.

Přibližně 10 % z celkových nákladů připadá na ostatní položky, jež budou podrobněji rozebrány v dalším článku, který připravujeme pro Infoservis.

Graf 1 – struktura nákladů obcí v odpadovém hospodářství v roce 2020.

ekokom1.png

Zajímavý je také pohled na vývoj výše celkových nákladů v čase. Zatímco v roce 2006 platily obce České republiky v oblasti odpadového hospodářství v průměru 698 Kč za jednoho občana, v roce 2020 tato částka činila už 1 064 Kč. Především v posledních pěti letech lze pozorovat konstantní výrazný růst.

Graf 2 – vývoj celkových jednotkových nákladů na odpadové hospodářství, přepočteno na obyvatele.

ekokom2.png

Pro potřeby regionálního srovnání jsou uvedeny průměrné celkové náklady dle krajů (obr. 1) a také dle velikostních skupin obcí (graf 3).

Obr. 1 – celkové náklady v Kč/ob. v roce 2020 podle krajů.

ekokom3.png

Graf 3 – výše celkových jednotkových nákladů na odpadové hospodářství dle velikostních skupin, přepočteno na obyvatele.

ekokom4.png

Náklady na tříděný sběr

Jsou součtem nákladů na sběr a svoz tříděného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovu. Tvoří cca 24 % celkových nákladů.

Jak je patrné z grafu 4 v posledních pěti letech, rostou jednotkové náklady přepočtené na obyvatele strměji než v předchozích letech. To je způsobeno především výrazným růstem výtěžnosti tříděného sběru v obcích, především pak prostřednictvím relativně drahých způsobů sběru, jako jsou veřejné nádoby nebo nádoby určené pro jednotlivé domácnosti (tzv. door-to-door či individuální nádobové sběry).

Graf 4 – vývoj výše jednotkových nákladů na tříděný sběr, přepočteno na obyvatele.

ekokom5.png

Samotná cena služby (jednotkové náklady přepočtené na tunu sebraného materiálu) neroste tak prudkým tempem, jak je vidět v grafu 5.

Graf 5 – srovnání vývoje výše nákladů na tříděný sběr přepočtených na obyvatele a přepočtených na tunu materiálu.

ekokom6.png

Dále jsou pro regionální srovnání uvedeny průměrné náklady na tříděný sběr dle krajů (obr. 2 a tabulka 1) a dle velikostních skupin obcí (graf 6 a tabulka 2).

Obr. 2 – náklady na tříděný sběr v Kč/t v roce 2020 podle krajů.

ekokom7.png

Tabulka 1 – náklady na tříděný sběr v roce 2020 podle krajů.

ekokom8.png

Graf 6 – výše jednotkových nákladů na tříděný sběr dle velikostních skupin, přepočteno na tunu.

ekokom1.png

Tabulka 2 – náklady na tříděný sběr v roce 2020 podle velikostních skupin obcí.

ekokom2.png

V rámci dotazníkového šetření se sledují také náklady na jednotlivé komodity a náklady spojené se sběrem a svozem směsného komunálního odpadu. Jejich přehled najdete zde.