Druhý ročník soutěže Cena za krajinu zná své vítěze i Cenu veřejnosti

| zdroj: Jihomoravský kraj0

zdroj: Jihomoravský kraj

Opatření v krajině, která dávají smysl. Ze slavnostního vyhlášení vítězů soutěže Jihomoravského kraje Cena za krajinu 2023 si nejvyšší cenu odnesli zástupci obce Šumice – šek ve výši 100 tisíc korun za komplexní projekt „Založení biocenter a biokoridorů na katastrálním území Šumice“.

Cílem soutěže, do které mohli obce, zemědělci, soukromé společnosti, ale i jednotlivci své projekty hlásit od března do dubna letošního roku, je vyzdvihovat příklady dobré praxe v oblasti adaptací na klimatickou změnu a ocenit ty, kteří se o naši krajinu starají. Vítěze letos odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů. „Porota vybrala ty nejlepší projekty z celé jižní Moravy a jsem rád, že mezi oceněnými jsou jak obce, tak spolek i soukromník. Ukazuje se, že smysluplné projekty pro krajinu může začít dělat každý. A budu rád, když tyto příklady dobré praxe budou inspirací a motivací pro ostatní,“ zhodnotil druhý ročník soutěže jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Oproti pilotnímu loňskému ročníku mohli soutěžící přihlašovat své už uskutečněné projekty na území jižní Moravy do jedné ze dvou kategorií – komplexní projekt nebo jednotlivá opatření. Z nich pak odborná porota složená ze zástupců kraje, Nadace Partnerství, Mendelovy univerzity a Agentury ochrany přírody a krajiny vybírala vítěze.

„Obdivuhodná je odvaha obce Šumice pustit se do tak rozsáhlého projektu o velikosti 75 hektarů. Je to nádherná a příkladná ukázka toho, jak přeměnit plochy bez zeleně a plochy postižené erozí na místo, do kterého se vrací život a ve kterém se zvedla retenční schopnost krajiny,“ ocenil vítězný komplexní projekt náměstek hejtmana pro životní prostředí a předseda hodnotící komise Lukáš Dubec.

Cenu za vítězný projekt převzal v Otevřené zahradě starosta obce Šumice, Robin Ondášek: „Je potřeba poděkovat i zastupitelům v předchozích obdobích, protože na projektu se pracuje už od roku 2014. A nyní už můžeme pozorovat efekt biokoridorů – zvěř se nám vrací do přírody a stromy začaly kvést.“

V kategorii jednotlivých opatření získal nejvíce bodů a 50 tisíc korun projekt Okrašlovacího spolku Mikulov „Rozdělovat pole, propojovat lidi“. Druhé místo a 20 tisíc korun putovalo Petru Holečkovi za opatření „Obnova části údolní nivy v nadregionálním biocentru“ a městys Blížkovice si za „Revitalizaci toku Syrovického potoka“ odnesl 10 tisíc korun.

„Hodnotili jsme, jestli je projekt dostatečně robustní, ale zároveň flexibilně reaguje na různé potřeby – jednou je sucho, jindy nadbytek vody. Zda využívá přírodní řešení před technickými, jestli navazuje na další opatření v krajině a na dostupné informační zdroje včetně územních plánů či adaptačních strategií, jestli myslí i na biodiverzitu a zda byla do procesu plánování či realizace zapojena široká veřejnost,“ vysvětlil člen poroty Martin Smetana z Nadace Partnerství.

Dvacet finalistů pak usilovalo o vítězství ve speciální kategorii Cena veřejnosti. Hlasování probíhalo v srpnu na webu soutěže www.cenazakrajinu.cz. Z celkových platných 8 061 hlasů patřila čtvrtina (1 956 hlasů) projektu „Biocentrum Louky“. Šek ve výši 50 tisíc korun získala obec Novosedly, která za tímto projektem stojí.