Dřez, umyvadlo, ani toaleta nejsou odpadkový koš. Olej po smažení nebo zbytky jídla sem nepatří

| autor: redakčně upraveno| zdroj: SmVaK Ostrava0

smažený řízek
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V čistírnách odpadních vod dlouhodobě končí velké množství látek a předmětů, které tam nepatří. Způsobují problémy na strojích a zařízeních, zvyšují náklady a zatěžují životní prostředí. Advent, dny vánočního hodování a novoroční oslavy jsou v tomto ohledu jedním z nejrizikovějších období v roce.

To, co je možné do kanalizace vypouštět, jednoznačně určuje kanalizační řád. Házet do odpadu jakékoliv jiné látky a předměty povolené není.

Tuky a oleje

„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí stok, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají. Řada měst a obcí v regionu je navíc velmi odpovědná a pomáhá problém řešit instalací kontejnerů pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány. Je patrné, že přístup municipalit se v tomto ohledu v posledních letech výrazně změnil k lepšímu a postupně instalují v ulicích nádoby, kam lze použité oleje a tuky vyhodit,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Použité jedlé tuky a oleje je přitom třeba třídit do speciálních kontejnerů. Jsou označené a oleje a tuky se sem vkládají v PET lahvích.

Vlhčené ubrousky a další hygienické potřeby

Komplikace způsobují také zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Do kanalizace v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu.

Zbytky jídla

Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. „Slouží jako potrava pro hlodavce, kteří ve stokách žijí a díky dostatečnému přísunu stravy se mohou nekontrolovatelně množit. Na jaře během plošných deratizací a na podzim při ohniskových deratizacích pak musíme jejich počet eliminovat na únosnou mez,“ vysvětluje Grzonka. Podle něj patří v tomto ohledu právě období vánočního a novoročního hodování k těm nejrizikovějším v roce.

Léky a chemikálie

Kanalizace rovněž neslouží k likvidaci nevyužívaných léků, chemikálií, ředidel nebo zbytků barev. Když se dostanou do odpadní vody, mohou narušit fungování čistírny odpadních vod, způsobit ekologickou havárii a částečně projít čistírenským procesem dále do vodních toků.

„Z našeho pohledu jde o zásadní problém. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na samotný provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy a proces odkanalizování a čištění odpadních vod prodražují. To má ve svém důsledku dopad na peněženku každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadní vody (stočné). Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků, ať již v jakémkoliv skupenství,“ vyzývá k odpovědnosti generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Co do kanalizace nepatří?

- Oleje a tuky používané především v kuchyni, ale i při dalších domácích pracích;

- Pevné předměty

- Zbytky potravin (biologický odpad);

- Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, tyčinky do uší…);

- Chemikálie a další nebezpečné látky (barvy, ředidla, oleje, ropné látky, čisticí prostředky atd.);

- Léky (patří zpět do lékárny)

Kam s odpadem?

- Chemikálie, barvy, ředidla – sběrný dvůr

- Léky – lékárna