Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dotace na zateplování přinášejí starostům několik výhod najednou

| autor: redakce/ MŽP0

Dotace na zateplování přinášejí starostům několik výhod najednou

„Záměrem podpory energeticky úsporných opatření z EU fondů je pomoci obcím při nákladných rekonstrukcích budov sloužícím veřejnosti. Z pohledu životního prostředí tyto investice přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů, prachu a popílku do ovzduší a zvyšování podílu energie získávané z obnovitelných zdrojů,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotace na zateplování jsou v obcích populární. Starostům přinášejí hned několik výhod najednou. Opraví budovu, která patří obci a kterou využívají obyvatelé. Navíc výrazně sníží spotřebu energií, takže je jejich provoz v dalších letech mnohem levnější. A díky dotaci není investice do budovy tak hlubokým zářezem do obecní kasy. Práce se rozběhnou na celkem 370 projektech, kterým MŽP schválilo dotaci v celkové výši 1,25 miliardy korun.

Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti„Ve dvou nových dotačních výzvách je k dispozici 4,5 miliardy korun. Očekáváme podobně velký zájem jako v předchozích výzvách. Podmínky jsou podle mého pro žadatele nastaveny velmi příznivě, dotace může nově pokrýt až 60 % způsobilých výdajů,“ popisuje ministr Brabec a dodává, že čas na podání žádosti mají obce až do února 2020.

S novými výzvami se rozšířila i nabídka dotovaných opatření. Podporu lze nyní možné získat i na vnitřní úpravy, které sníží energetickou náročnost budovy nebo zlepší kvalitu vnitřního prostředí. „Mezi taková opatření patří třeba modernizace vnitřního osvětlení, systémy měření a regulace vytápění a větrání, opatření zlepšující prostorovou akustiku nebo zabraňující letnímu přehřívání,“ představuje novinky ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že žadatelé navíc mohou získat řadu zvýhodnění. „Bonifikovány budou projekty, u kterých budou energeticky úsporné renovace realizovány metodou zaručeného snížení energie, tzv. EPC metodou, nebo ti žadatelé, kteří zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design&Build s garancí provozních parametrů. Bonus dostanou také žadatelé, kteří v budově instalují obnovitelné zdroje energie, jež pokryjí alespoň 40 % celkové spotřeby energie,“ dodává Petr Valdman.

Dotační výzvy v Operačním programu Životní prostředí s číslem 121 a 135 jsou otevřeny pro příjem žádostí až do 3. února 2020. U výzvy č. 121 se mohou o finanční podporu úsporných renovací veřejných budov ucházet města, obce a kraje, jejich příspěvkové organizace a další veřejné subjekty. Výzva č. 135 podporuje rekonstrukce ústředních vládních institucí, okruh žadatelů v tomto případě tvoří organizační složky státu, příspěvkové organizace a veřejné výzkumné instituce.

Zdroj: MŽP

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy