Dotace na využívání šedé vody

| autor: Hana Tomášková0

voda_spotřeba2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Při realizaci projektů efektivnějšího hospodaření s vodou využívají města a obce i veřejnost státní podporu. Zajímalo nás, jak je to s dotacemi na využívání šedé vody. Více se dozvíte v rozhovoru s Lucií Früblingovou, tiskovou mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR.

Rozšiřuje se v posledních letech nabídka státní podpory na projekty využívající šedé vody?

Pilotním programem rezortu životního prostředí, ve kterém bylo možné čerpat dotace na využívání šedé odpadní vody, byl program Dešťovka, který jsme pro majitele rodinných a bytových domů spustili v roce 2017. Následně jsme stejnou možnost otevřeli i obcím a městům v rámci Operačního programu Životní prostředí. V podpoře pokračujeme i nadále a snažíme se ji neustále zefektivňovat, v novém programovém období OPŽP jsme na lepší hospodaření s vodou vyčlenili přes 10 mld. Kč.

Narůstá zájem o lepší hospodaření s vodou a roste počet projektů realizovaný municipalitami? Zájem ze strany samospráv se setrvale zvyšuje, projektů i zájmu o dotace přibývá. Obce si čím dál tím více uvědomují, že efektivní hospodaření s vodou je vhodnou cestou, jak bojovat s negativními projevy změny klimatu a zároveň díky tomu mohou šetřit své obecní rozpočty. Z jednotek projektů na začátku tak nyní evidujeme stovky projektů v objemu přes miliardu korun - konkrétně 258 projektů s požadavkem na dotaci ve výši 1,6 mld. Kč.

Příklady již podpořených projektů je možné najít v této naší mapce:

mapa SFŽP

Z jakých aktuálně běžících výzev či v blízké době chystaných výzev budou města a obce moci financovat projekty na využívání šedých vod a lepšího hospodaření s vodou?

V OPŽP jsme spustili výzvu č. 19, která se zaměřuje právě na hospodaření s vodou. Na tyto aktivity je v ní alokováno 1,5 mld. Kč a žádosti mohou obce, města a další subjekty podávat do konce října příštího roku. Další podrobnosti k výzvě najdete zde.

Od ledna do srpna 2022 běžela výzva v Národním programu Životní prostředí, kde bylo na obdobné aktivity vyčleněno 1,754 mld. z Národního plánu obnovy.