Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dotace na úspory energií zejména pro nízkopříjmové domácnosti

| zdroj: MŽP ČR0

solary mžp
zdroj: MŽP ČR

Modernizační fond nově pomůže přímo domácnostem se snižováním spotřeby energií díky 55 miliardám, které se budou rozdělovat přes program Nová zelená úsporám. Ten se ještě více zjednoduší a otevře širšímu okruhu domácností. Nabídne i peníze na částečné renovace, které mohou domácnosti provádět svépomocí a od příštího roku i dotace na výměnu plynových kotlů za obnovitelné zdroje.

„Aktuální bilance dotačního programu Nová zelená úsporám je opravdu rekordní,“ uvádí ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Od října loňského roku jsme přijali přes 56 tisíc žádostí o dotace v objemu 11,2 miliardy korun. Za letošek již evidujeme trojnásobný počet žádostí oproti celému roku 2020 a dvojnásobek oproti roku minulému. Skokový nárůst je patrný zejména u fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Jen pro představu: zatímco v předchozí etapě programu jsme od roku 2015 do podzimu 2021, tedy za 7 let, přijali na fotovoltaické systémy 20 tisíc žádostí o dotaci, jen za posledních 12 měsíců jich dorazilo přes 34 tisíc,“ shrnuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková .

„Počet žádostí, který jsme dříve zaregistrovali za jeden měsíc, nyní chodí za jeden den. Prostředky vyčleněné z Národního plánu obnovy jsou téměř vyčerpané, a proto musíme hledat nové zdroje. Finančními prostředky z Modernizačního fondu si vytvoříme v programu Nová zelená úsporám polštář pro kontinuální příjem žádostí na další roky a zároveň jej otevřeme dalším skupinám domácností, a to i těm nejvíce ohroženým energetickou chudobou, které nemají dostatek peněz na předfinancování, jako tomu bylo doposud,“ dodává Anna Hubáčková.

Posílení investic v programu Nová zelená úsporám o prostředky z Modernizačního fondu umožní ministerstvu i nadále podporovat potřebná úsporná opatření u obytných budov, jako jsou instalace domácí střešní fotovoltaiky či výměny zdrojů energie. Ministryně Hubáčková přidává: “Podpora by se od příštího roku měla rozšířit i na velmi žádané výměny plynových kotlů v domácnostech za obnovitelné zdroje.“ Program se také výrazně zjednoduší po administrativní stránce, bude obsahovat výhodnější podmínky pro domácnosti s nižšími příjmy a zvýhodnění pro budovy se sociálními byty.

„S cílem zajistit dostatek prostředků pro pokračování a rozšíření programu Nová zelená úsporám jsme v Modernizačním fondu vytvořili zcela nový program HOUSEnerg zaměřený na zvýšení energetické účinnosti v rezidenčním sektoru. Ten bude zdrojově pokrývat jak standardní program Nová zelená úsporám, tak připravovaný podprogram NZÚ light, od příštího roku počítáme i s výměnou plynových kotlů. Program připravujeme dlouhodobě, průběžně komunikujeme s Evropskou investiční bankou. Pokud jej na svém říjnovém jednání schválí Investiční výbor, jsme připraveni postupně doplňovat finanční zdroje do Nové zelené úsporám a zároveň budeme tento standardní program průběžně rozšiřovat o nové aktivity,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad je za rezort příjemcem a zprostředkovatelem finančních prostředků z Modernizačního fondu.

„S Ministerstvem životního prostředí se spolupracuje velmi dobře. Mimořádně důležité je pro nás chystané energetické poradenství. V Brně bychom rádi zřídili Energetickou kancelář, která by lidem radila, jak na úspory, a to nezávisle na dodavatelích,“ doplňuje 1. náměstek primátorky Brna Petr Hladík (KDU-ČSL). A dodává: „Chceme zabezpečit maximum tepla pro Brno pomocí lokálních obnovitelných a dostupných zdrojů. Naší vizí pro rok 2026 je teplo poskládat ze čtyř pilířů. Využít chceme odpady, které spaluje ZEVO SAKO Brno. Druhým zdrojem bude odpadní voda z čističky odpadních vod Brněnské vodárny, třetím pilířem biomasa (štěpka), kterou zužitkují Teplárny Brno. V neposlední řadě pak využijeme bioplyn a čistírenské kaly.“

Peníze budou i na „rychlá“ zateplení

Součástí balíčku rychlé a efektivní pomoci domácnostem z prostředků Modernizačního fondu bude i připravovaný program Nová zelená úsporám light. Ministerstvo v něm podpoří snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů, které domácnostem přinesou okamžitou a citelnou úsporu energií. Jedná se o úpravy typu zateplení fasády, stropu pod půdou, střechy, výměny oken či dveří, a to bez nutnosti projektu a složitých energetických výpočtů.

„Půjde opravdu o rychlá opatření s významným efektem úspory energie, určená prioritně pro vlastníky domů nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Program, který ve zkratce označujeme jako NZÚ light, bude pracovat s jednotkovými dotacemi dle rozsahu opatření. Domácnost na takové renovace obdrží v součtu až 150 tisíc korun, a to i předem formou zálohy,“ uvádí šéfka rezortu životního prostředí Anna Hubáčková.

Program bude doplňovat standardní podporu z Nové zelené úsporám, zejména s ohledem na menší rozsah opatření. Ta budou moci být realizována jak svépomocí, tak dodavatelsky. Do budoucna by se pak měla stát základem komplexnějších energeticky úsporných rekonstrukcí budovy.

Široká poradenská síť – společný cíl MŽP a MPSV

S cílem dostat se co nejblíže k občanům, poskytnout kvalifikované poradenství, počínaje sociálními dávkami a možnostmi řešení energetických úspor a využití OZE konče, buduje MŽP spolu s MPSV společnou robustní poradenskou síť. Její součástí se stanou i krajská pracoviště SFŽP ČR, která nyní slouží primárně jako poradenská místa pro zájemce o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám.

„V rámci rozšířeného poradenství předpokládáme vedle krajských pracovišť SFŽP ČR i přímé zapojení úřadů práce, sociálních pracovníků a Místních akčních skupin. Nejvíce ohroženým domácnostem chceme zajistit maximální asistenci s dotacemi. Velký potenciál vidíme i v zapojení obcí, s nimiž jsme si spolupráci vyzkoušeli již u dřívějších kotlíkových půjček. Naším společným cílem je, aby se informace dostaly opravdu ke každému, kdo je potřebuje,“ uvádí Anna Hubáčková.

Modernizační fond – nositel budoucí komunitní energetiky

Modernizační fond představuje klíčový zdroj finančních prostředků pro zajištění energetické nezávislosti Česka. V závislosti na vývoji trhu s emisními povolenkami je v něm do roku 2030 dostupných minimálně 300 miliard korun. Velká část investic jde na výstavbu nových solárních elektráren, modernizaci energetických provozů a teplárenství. Od letošního srpna nabízí peníze ale i obcím a městům, pomoc směřuje na výstavbu komunálních fotovoltaických elektráren.

„Výzvy jsou otevřeny i pro větší města i malé obce do 3 tisíc obyvatel. K dispozici jsou aktuálně 4 miliardy korun. Obecní FV projekty nejenomže urychlí rozvoj komunitní energetiky, ale zároveň nepřímo podpoří i samotné domácnosti,“ uzavírá ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Přílohy:

Prezentace (PDF, 1 MB)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert