Dotace do národních parků hlásí vyčerpáno, 100 milionů bylo pryč za necelé 2 hodiny

| zdroj: SFŽP ČR0

narodni_park_Wikimedia.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Obrovský zájem provázel otevření dotací na zlepšení vybavenosti v obcích na území národních parků. Vyhrazených 100 milionů korun bylo vyčerpáno za necelé dvě hodiny po spuštění příjmu žádostí. O podporu si zažádalo 36 subjektů z řad obcí, spolků či správ národních parků, které si řekly o příspěvky na celkem 60 dotačních projektů.

Největší zájem byl o peníze na rozvoj infrastruktury a zázemí pro turisty i místní obyvatele či na ochranu před světelným smogem.

Podporu obcím v národních parcích nabídl rezort MŽP z Národního programu Životní prostředí již po osmé, v dotační výzvě číslo 5/2020. Zájemci mohli podle typu projektu získat od 50 tisíc do 3 milionů koruna na péči o životní prostředí, modernizaci infrastruktury obcí či informačních center, ale i nové vzdělávací programy pro turisty či rozvojové plány obcí. Vyhrazená alokace 100 milionů korun se vyčerpala za necelé 2 hodiny a Státní fond životního prostředí ČR příjem dalších žádostí uzavřel.

Žádosti budou nyní vyhodnoceny, přičemž podporu získají všechny kvalitní projekty, které naplní kritéria dotační výzvy. Na realizaci mají úspěšní žadatelé 3 roky, podpořené projekty musí zrealizovat nejpozději do konce ledna 2024.