Dobrovolná dohoda Moravskoslezského kraje s Třineckými železárnami je splněna

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

24187947209_a4293c8fb8_c
zdroj: flickr.com

Třinecké železárny a Moravskoslezský kraj se v červnu 2022 v rámci dobrovolné dohody opět zavázaly k aktivitám, které povedou k menšímu zatížení životního prostředí. Oba subjekty své závazky za rok 2023 splnily, vyplynulo ze zpětného hodnocení.

Aktuálně má kraj dobrovolnou dohodu uzavřenou s celkem pěti velkými podniky působícími v regionu. Kromě Třineckých železáren se k aktivitám nad rámec legislativy zavázaly ještě společnosti BorsodChem MCHZ, Lenzing Biocel Paskov, OKK Koksovny a AL INVEST Břidličná.

K aktivitám, které budou mít pozitivní vliv na životní prostředí, se v rámci dobrovolných dohod zavázal také Moravskoslezský kraj. Například z krajského rozpočtu finančně podporuje nadlimitní čištění komunikací, přispívá na výměnu starých kotlů v domácnostech, podporuje regionální monitoring kvality ovzduší nebo například podpoří obce v efektivnějším nakládání s komunálními odpady.

Třinecké železárny se v rámci dobrovolné dohody zavázaly k 17 opatřením. Patří k nim jak investice do modernizace výrobních zařízení, tak další aktivity, které omezují znečištění prostředí, podporují rozvoj zeleně, rozvoj cirkulární ekonomiky a pomáhají místním obyvatelům. Všech 17 závazků firma splnila. K největším patřila investice do oprášení bezzvonových sazeben obou vysokých pecí, které firma loni uvedla do provozu. Podařilo se mnohonásobně snížit hodnoty pod emisní limit 10 mg/m3 tuhých znečišťujících látek. Autorizované měření prokázalo koncentraci prachu na úrovni 0,07 mg/m3.

V rámci dohody také firma pro 250 dětí prvního stupně základních škol regionu zorganizovala a zaplatila desetidenní ozdravné pobyty v Tatrách. Částka dosáhla téměř k 2,5 milionu korun.