Dlouhodobá ochrana fasád historických budov

| autor: Hana Tomášková0

fn nano0.png
zdroj: FN Nano

Veřejné budovy, památkové objekty a domy v majetku obcí a měst jsou jejich vizitkou. Řada z nich má nevyčíslitelnou historickou hodnotu, a proto je třeba, aby si uchovaly svou krásu pro další generace. Fasády je třeba dobře vyčistit a udržovat, avšak bez použití agresivních metod.

Jaké vlivy ohrožují vzhled a životnost fasády?

Fasády jsou významně poškozovány nejenom přirozeným erozivním působením přírodního prostředí, ale také industriálními vlivy.

Památkové objekty jsou ohrožovány jak mikrobiologickým napadením, tak nepřirozeným usazováním atmosférické špíny. Její hlavní složku tvoří v městských aglomeracích a v průmyslově a dopravně zatížených oblastech saze, dehet a další nečistoty produkované dopravou, spalováním fosilních paliv při výrobě tepla a elektrické energie a průmyslovou výrobou.

Jak ale fasády udržet dlouhodobě čisté, a přitom je nepoškodit?

Obnovení čistého vzhledu vyžaduje často poměrně velké náklady na očištění s využitím chemických přípravků a tlakové vody. V některých případech dochází k nevratnému poškození fasády. To je zejména u historických budov velký problém. Navíc čím častěji se fasáda omývá, tím více dochází k její erozi a výraznému snižování její životnosti.

Přesto však existuje neinvazivní metoda čištění fasád všech budov. Spočívá ve využití samočistícího fotokatalytického nano nátěru technologie FN NANO® od českého výrobce.

Jeho funkce jsou založeny na čistém a ekologicky velmi šetrném fyzikálním způsobu – fotokatalýze.

Ochranný nátěr FN NANO® využívá energii Slunce, kterou převádí na ekologický efekt přirovnatelný k horké plotýnce, která na sobě pálí špínu a škodlivé látky.

fn_schema_katalyzy.jpg

Poskytuje účinnou a dlouhodobou ochranu památek proti atmosférické špíně, mikrobiologickému napadení a znehodnocení sprejery. Splňuje všechny podmínky pro materiály používané na objekty v režimu památkové ochrany.

Co umíFN NANO® nátěry?

FN NANO® nátěry představují v oblasti ochrany památek zcela novou průlomovou technologii. Nátěrová vrstva, která se jejich nanesením vytvoří na povrchu staveb nebo plastik, zajišťuje účinně a dlouhodobě multifunkční ochranu jejich povrchu proti mikrobiologickému napadení, proti nepřirozenému zrychlenému zašpinění usazováním sazí a dalších nečistot rozptýlených ve vzduchu a proti degradujícímu vlivu ultrafialového záření.

Při tom všem jsou mimořádně dobře prostupné pro vodu a vodní páry, vykazují velmi dobrou přídržnost a mrazuvzdornost. Jsou dobře aplikovatelné standardními postupy a vytvořenou nátěrovou vrstvu lze snadno odstranit bez poškození podkladu.

Nátěry FN NANO® jsou dodávány v transparentních i kolorovaných variantách. Pro kolorování jsou používány výhradně kvalitní anorganické pigmenty. Nátěry mají matový povrch, který odpovídá charakteru minerálních omítek a barev, které jsou obvykle používány na památkově chráněných objektech.

Je to mýtus, anebo je možno takto ošetřené objekty někde vidět?

Příkladem může být historický dům v Praze, který se nachází v Londýnské a Bělehradské ulici na Vinohradech. Byl před 2,5 lety kompletně zrestaurován a natřen tímto speciálním ochranným samočistícím

fn nano2.png

nano nátěrem, který jeho vzhled oproti ostatním domům udržuje stále čistý, ale plní i environmentální funkcičistí okolní vzduch od nebezpečných látek jako je benzo-a-pyrén, oxidy dusíku, ozón a některé skleníkové plyny.

Díky českým vědeckým kapacitám můžeme již dnes spočítat, jaké množství škodlivých látek dokáže tento dům vyčistit. Tento jediný dům odbourá v dané lokalitě ročně okolo 260 Kg NOx a pokud bychom to měli přenést na automobily – eliminuje roční provoz téměř 60 automobilů s dieselovým nebo 170 vozů s benzínovým motorem.

fn nano3.png

Stejným způsobem je již 3,5 roku ošetřen historický činžovní dům v Praze na Rašínově nábřeží

a více jak 6 let zámek i přilehlé zámecké budovy v Paskově a další objekty.

fn nano4.png

Vzhledem k mimořádně vysoké fotokatalytické účinnosti funkčních nátěrů FN NANO® si výrobce může dovolit poskytnout garanci na funkci dlouhodobě čistého vzhledu svislých povrchů v délce trvání min. 10 let s tím, že jeho životnost lze odhadnout na několik dekád.

Zamýšlíte opravu nebo renovaci fasády a chcete ušetřit na údržbě? Nechte si vytvořit také bezúdržbovou samočistící fasádu, kterou budete mít desítky let čistou, a dobrý pocit, že děláte něco pro své prostředí.

Jak na to se můžete podívat zde v tomto videu:

Další informace, rady a návody naleznete na www.fn-nano.com