Díky maskám zapůjčeným od hasičů budou potravináři a zaměstnanci čistíren odpadních vod chráněni

| zdroj: MZe ČR0

V obou profesích je důležitá ochrana před koronavirem, jde o strategická a přitom i exponovaná zaměstnání. Ministerstvo zemědělství proto zápůjčku od hasičů urychleně zprostředkovalo.

Hasiči dnes zapůjčili celkem tři tisíce masek, ze kterých využijí jeden tisíc potravináři a dva tisíce zaměstnanci čistíren odpadních vod.

„Děkuji hasičům za jejich rychlou reakci a zapůjčení tří tisíc masek. Díky nim budou moci zaměstnanci čistíren odpadních vod a potravináři bezpečně pokračovat ve své práci, která našim obyvatelům zajišťuje pitnou vodu, potraviny a čištění odpadních vod,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Potravinářská komora ČR bude masky distribuovat do podniků, které je nejvíce potřebují, například výrobcům kojeneckých výživ. V těchto firmách je klíčová co nejdůslednější hygiena.

Zaměstnanci čistíren odpadních vod ochranné pomůcky naléhavě potřebují, protože se pohybují v rizikovém prostředí. Stanovisko národního referenčního centra pro hygienu půdy a odpadů k prevenci nákazy COVID – 19 u pracovníků provozů kanalizací a čistíren odpadních vod uvádí, že se virus může vylučovat i močí. Z tohoto důvodu musí striktně ​dodržovat hygienická a bezpečnostní opatření k ochraně zdraví při práci. ​Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) přitom už vlastní ochranné pomůcky v některých místech docházejí.

Masky bude SOVAK zítra distribuovat po celé republice nejexponovanějším zaměstnancům. Také Potravinářská komora chce masky mezi vybrané podniky rozdělovat už zítra. HZS masky zdarma zapůjčí až na dobu 60 dní.

Foto: ilustrační/ redakce archiv