Dálkové odečty vody ukáží oblasti plýtvání

| autor: Mgr. Alice NEMČOK, Softlink s.r.o.0

softlink1.png
zdroj: Softlink s.r.o.

Koncem března se konala další konference Energetický management pro města a obce. Organizátorům se podařilo navázat na úspěšnou tradici těchto konferencí, která byla poslední 2 roky přerušena pandemií COVID19.

Největším tématem prvního dne konference, resp. dopoledního bloku, byly raketově rostoucí ceny energií a s tím spojená problematika energetického managementu, resp. nutnost jeho zavádění.

Ruku na srdce, v mnoha městech a obcích se doposud energetickým managementem nikdo nezabýval, toto téma je často vnímané jako složité a náročné. Není však nutné vše realizovat najednou, mnohem podstatnější je někde začít. Ideálně s energií, která tvoří jeden z největších mandatorních výdajů na energie – např. teplem nebo vodou.

A protože všichni dobře víme, kolik stojí 1 m3 vody, nabízí se měření spotřeby vody jako krok, jehož důsledky umíme uchopit a ihned vyjádřit penězi, a také přijmout okamžitá nápravná opatření.

Dálkové odečty vody, byť v první fázi by šlo „pouze“ o měření fakturačních vodoměrů, ukáže energetikovi

Softlink0.png

(nebo osobě pověřené sledováním spotřeb), jaké jsou oblasti plýtvání – typicky se jedná o protékající záchody, automatické WC splachovače, ponechaný otevřený kohoutek vody.

Dále umožní zachytit potenciálně větší problém v podobě havárie vody nebo poruchy měřidla:

1. můžete vidět spotřebu vody v jednotlivých objektech on-line, odečty v tomto případě probíhají standardně každou hodinu (ale lze nastavit i kratší časový interval)
  2. spotřebu můžete ihned vyhodnotit. Vy sami nejlépe víte, jaký je v objektech provoz. Jestliže na grafu vidíte spotřebu vody v nočních hodinách, a víte, že v objektu nikdo není, máte hned jasno, že je něco v nepořádku.
  3. zabráníte haváriím, protože na spotřebu vody si můžete nastavit alarmové hlášení. Nastavení může být různé na každý den a hodinu v týdnu, můžete tak kopírovat provoz budovy a rozlišit provozní a mimoprovozní čas, víkendy nebo svátky. Upozornění můžete dostávat buď do e-mailu nebo jako SMS zprávu.
  4. zabráníte sekundárním škodám, které havárie vody může napáchat, mnohdy ve větším finančním měřítku, než samotné vodné a stočné
  5. vloženou investici do on-line měření máte do 1 roku zpět

Výše je uvedeno jen několik málo důvodů, proč dálkové odečty vody zavést a udělat tím první krok k realizaci základních prvků energetického managementu. Podobně pak můžete přistoupit k měření dalších energií – elektřiny, plynu nebo tepla. O tom se podrobněji rozepíšeme v dalších vydáních.