Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co zaznělo o novém nařízení o obalech a povinném zálohování na konferenci Předcházení vzniku odpadu

| autor: Hana Tomášková0

Jan Maršák PVO2023malý
zdroj: Redakce

V úterý 19. září 2023 proběhl 9. ročník konference Předcházení vzniku odpadu. Tematicky se konference dotýkala oblastí zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky, povinného sběru textilu nebo potravinového odpadu. Nechyběly příklady dobré praxe či informace o tepelných čerpadlech. Velkou odezvu měla panelová diskuze o obalovém odpadu a zavedení povinného zálohování.

Novela evropského nařízení o obalech (PPWR)

Chystané Nařízení o obalech a obalových odpadech představil Jan Maršák, vedoucí oddělení recyklace a strategie přechodu k cirkulárnímu hospodářství Ministerstva životního prostředí, dočasně pověřen řízením odboru cirkulární ekonomiky.

„V listopadu 2022 Evropská komise zveřejnila návrh nového nařízení o obalech a obalových odpadech, které by mělo nahradit stávající směrnici o obalech a docílit lepší udržitelnosti obalů a obalových materiálů, než je tomu doposud. Jedná se o rozsáhlý právní návrh, který se dotýká celého životního cyklu obalů a řeší mnoho aspektů, které doposud například směrnice o obalech neřešila,“ uvedl Jan Maršák.

Priority nového nařízení:

  • Předcházení vzniku obalových odpadů a snížení množství obalových odpadů
  • Plná recyklovatelnost obalů (některé obalové formáty nebo některé obaly nařízení zakazuje)
  • Recyklovaný obsah

V případě recyklovaného obsahu jde o povinnost výrobců uvádět některé vybrané výrobky povinně s obsahem recyklátu – objevuje se např. v nařízení o bateriích, vozidlech s ukončenou životností atd. „Je to trend, který se bude v legislativě čím dál víc promítat. Přináší to celou řadu otázek, ale je to tlak na to vracet zpět materiály tam, kam patří,“ připomněl Jan Maršák.

Nové záležitosti:

  • Zálohové systémy – nařízení jde dál – návrhy na povinné cíle týkající se opětovného využití a zcela nově se objevuje opětovné plnění
  • Harmonizace značení, nové značení obalů, nakládání s obaly
  • Zelené veřejné zakázky – tlak na jejich realizaci

Vidíme tam trend, který Evropská komise v poslední době volí, že mění směrnice na přímo účinná nařízení,“ komentoval změnu Jan Maršák a doplnil: „Je tam určitá snaha o větší míru harmonizace mezi členskými zeměmi a větší míru regulace z evropské úrovně.“

Rozsáhlý návrh je v tuto chvíli projednáván

K nařízení se sešlo obrovské množství pozměňovacích návrhů. „Nařízení bude mít dopady téměř na každého,“ zdůraznil Jan Maršák a doporučil seznámit se s návrhem, který je přístupný, a získat náhled, jakým způsobem se o obalech do budoucna uvažuje.

Jan Maršák dále uvedl, že doposud legislativa nepůsobila tolik na prevenci vzniku odpadu, nicméně některé oblasti nového nařízení vyvolávají otázky. Pro Českou republiku jde například o problematiku povinné kompostovatelnosti pro určité druhy odpadů. „Z toho máme značné obavy. Nejsme si jisti, zda to má environmentální vliv, který je od toho očekáván,“ řekl Jan Maršák v panelové diskuzi.

Některé záležitosti navíc nejsou úplně zřejmé, odkazují na tzv. delegované akty. To má vliv i na investice.

„Španělské předsednictví velmi intenzivně na návrhu pracuje,“ přiblížil stav legislativy Jan Maršák s tím, že je vyvíjen velký tlak, aby se návrh v evropském legislativním procesu posunul co nejdále, aby případně za nastupujícího předsednictví Belgie mohlo dojít k jeho finálnímu doprojednání. Účinnost nařízení se předpokládá nejdříve v roce 2025.

Česká legislativa

„Nařízení je velice podrobné, velice konkrétní a co je důležité, je přímo účinné. To znamená, ve chvíli, kdy se přijme na evropské úrovni, tak bez nějakého data začne platit bez ohledu na národní úpravy. Neprovádí se transpozice, ale národní úprava se musí přizpůsobit evropskému nařízení. Posun je velmi zásadní. Je tvrdší, je direktivnější,“ řekl Jan Maršák.

Novela zákona o obalech č. 477/2001 Sb. by v Česku měla zavést zálohový systém na vybrané jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. Teze k nastavení povinného zálohového systému byly představeny 16. 5. 2023. Samotná legislativa by měla vzniknout v průběhu roku 2023 a na ni navážou prováděcí předpisy novely zákona o odpadech.

Legislativa stanovuje cíle pro návrat PET lahví – v roce 2029 jde o 90 %, u plechovek je to pro rok 2029 také 90 %. Konkrétní cíle mezi 2026-2028 budou stanoveny právním předpisem.

Předpokládá se centralizovaný systém, kdy bude fungovat jeden operátor systému – nezisková akciová společnost vlastněná výrobci a prodejci. Počítá se s hustou sběrnou sítí, aby byl systém komfortní pro zákazníka.

Zálohový systém se bude týkat těchto obalů:

  • nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry
  • alkoholické nápoje do 15 % alkoholu v plastových lahvích
  • všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry
  • nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách

Nespadají sem obaly na mléko a mléčné nápoje, nápoje nad 15 % alkoholu a jednorázové skleněné nápojové obaly. Předpokládá se, že systémem projde 2,6 mld. kusů zálohového materiálu ročně.

Návrh počítá s tím, že PET lahve bude možné vracet ve všech prodejnách nad 50 m čtverečních a na čerpacích stanicích nad 50 m čtverečních. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít i online prodejci. Dobrovolně se do vracení zálohovaných lahví a plechovek mohou zapojit menší prodejny, školy nebo obce. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude prodejna nad 50 m čtverečních a obec ani malé prodejny se nezapojí dobrovolně, zřídí odběrné místo operátor.

„Základním východiskem pro ministerstvo je nastavit funkční systém, který bude plnit ambiciózní cíle a nenabourá stávající systém,“ zdůraznil Jan Maršák.

Systém se setkává s nevolí řady měst a obcí, které se obávají narušení dosavadního funkčního sběrného systému i nárůstu nákladů na likvidaci plastů. O opatření se vedou intenzivní diskuze. Jan Maršák uvedl, že stávající systémy odpadového hospodářství nebudou narušeny a že se pro obce počítá s benefity ze zálohovacího systému v podobě např. zřizování dobrovolných sběrných míst či transferu části nevyplacených záloh.

Nově by se mohly stát předmětem rozšířené odpovědnosti výrobců i další komodity. Změnou v legislativě by mělo být zahrnutí letáků mezi zpoplatněné komodity. Jde o problém, který města již dlouho zmiňují.

Návrh zákona by se mohl projednat ještě do konce letošního roku a jeho spuštění pak připadá v úvahu nejdříve v roce 2025.


Konference Předcházení vzniku odpadu proběhla v úterý 19. září 2023 v Praze i v online verzi. Pořadatelem bylo České ekologické manažerské centrum, z.s.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert