Co s nežádoucími mikroorganismy ve vnitřních prostorech

| zdroj: FN Nano0

nano0.png
zdroj: FN Nano

Ve vnitřních prostorech trávíme velké množství času. Zdejší ovzduší však může obsahovat nezanedbatelné množství nežádoucích mikroorganismů. Veřejné prostory, kde se schází skupiny lidí, mohou proto představovat větší zátěž zejména pro oslabené jedince. Týká se to také dětí, které si teprve budují imunitu.

Víme, co dýcháme?

V ovzduší třeba ve školce nebo školní třídě lze najít doslova celou ZOO virů, bakterií, plísní, alergenů a kvasinek. Její konkrétní složení se může měnit v závislosti na ročním období, ale také na individuálním složení skupiny dětí, které jsou, jako jakýkoliv jiný organismus, zasídleny obrovským množstvím bakterií.

Odborná literatura udává, že každý dospělý jedinec v sobě hostí asi 1,2 kg bakterií. Lidské tělo hostí kolem 400 druhů bakterií. Pro zajímavost, na povrchu lokte se na 1 cm2 nachází 10 000 bakterií a na stejné ploše pod povrchem kůže je to

nano1.jpg

zhruba 1 milion. Ne všechny tyto bakterie jsou škodlivé. Většina z nich tvoří přirozenou součást metabolismu člověka. Tyto bakterie se přirozeně dostávají do prostředí i ve třídě.

Hlavní přenašečem mikroorganismů ve škole je i vnější vzduch, v němž jsou bakterie přenášeny prachovými částicemi. V tomto případě platí: čím vyšší prašnost, tím více bakterií ve vzduchu.

Jak většinu nežádoucích mikroorganismů z ovzduší odstranit

Tyto mikroorganismy do sebe zachytávají FN NANO® nátěry. Na povrchu aktivovaném světlem je kontaminace minimální a nebo žádná. „Podle aeroskopických měření, které jsme prováděli vnašich kancelářích, v nichž jsou nátěry aplikovány na stropech a všech stěnách, je 40 min po zaplnění místnosti vzduchem kontaminovaným venkovními bakteriemi jejich koncentrace snížena přibližně 10x v současném ještě zimním období. Měření probíhalo před 14 dny a prováděla ho Technická Univerzita v Liberci,“ říká Blanka Zajíčková z FN-NANO s.r.o. a dodává: „Pro upřesnění, nano nátěr technologie FN NANO® aplikovaný na strop místnosti je schopen do sebe zachytit 30 % poletavých polutantů z ovzduší. Pakliže máme takto ošetřeny ještě i stěny, dostáváme se maximálně na 70 % snížení mikroorganismů z ovzduší. Nikdy nevytváříme tzv. sterilní prostředí, to by bylo pro člověka a jeho imunitní systém nezdravé.“

Klimatizace a vnitřní prostory

Větrat je v každém případě potřeba kvůli výměně vzduchu a řešení CO2 v uzavřených místnostech. Klimatizace představuje v interiérech spíše problém. Pokud není pravidelně udržována a čištěna, mohou se v ní vytvářet kolonie bakterií a plísní, které pak mohou kontaminovat vnitřní prostor.

V případě použití FN NANO® nátěrů budou mikroorganismy, které se do prostředí dostaly z klimatizace i z vnějšího prostředí, postupně zachycovány na povrchu nano nátěrů a ty díky fotokatalýze (energii světla) budou postupně eliminovány.

nano2.jpg

Tyto poznatky nelze automaticky vztahovat ke všem typům fotokatalytických (FK) nátěrů, protože schopnost záchytu prachových částic, tedy i bakterií a virů, závisí na struktuře a morfologii nátěrové vrstvy.

Kolik FK nátěru je potřeba

Typické aplikace v interiéru jsou prováděny na plochu stropu a případně na vrchní části stěn - přibližně 1-1,5 m od stropu. 1 l nátěru FN NANO® 3 typicky poslouží k vytvoření 8-10 m2 fotokatalytického povrchu. Záleží na způsobu aplikace a druhu a savosti podkladu.

Záruka je samozřejmostí

Na účinnost v interiéru je až 15 let záruky na funkčnost za podmínek správné aplikace a dodržení postupu. Tyto garance jsou zveřejněny na webových stránkách (https://fn-nano.com/wp-content/uploads/2021/09/GARANCE-_OCHRANY_INTERIERU_FNNANO-01102021.pdf) a jsou platné, jak již bylo uvedeno, za podmínek správné aplikace a dodržení postupu.

FK nátěry v České republice

Fotokatalytické FN NANO® nátěry jsou využívány prakticky již ve všech oblastech našeho života. Ve školství, zdravotnictví, sportovních zařízeních, hotelích, restauracích i průmyslových provozech. Jako dlouhodobá ochrana povrchů fasád se využívají již řadu let.

Podívejme se na příklad podnikatelů, kteří investovali nemalé prostředky a rozhodli se chránit svoje klienty i zaměstnance. Ve svých prostorách vytvořili preventivní opatření proti přenosu nákaz s nejmodernějšími technologiemi: například penzion UKO v Bedřichově, hotel ASTRA Srby na Kladensku, oční klinika Gemini ve Zlíně, sportovní areály HAMR a mnoho, mnoho dalších.

Chraňme tedy naše zdraví a zdraví našich dětí moderními technologiemi, abychom zase všichni mohli být bezstarostně spolu a vrátili naše životy do normálu.

nano3.jpg