Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co nabízí program EFEKT obcím a městům?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MPO ČR0

Co nabízí program EFEKT obcím a městům?

Města mohou žádat o poskytování poradenství v síti Energetických, konzultačních a informačních středisek (EKIS)

Lhůta pro podávání žádostí je od 1. září do 30. září 2020. Novinkou je intenzivnější podpora středisek EKIS pro širší poskytování poradenství a možnost pro zástupce EKIS více propagovat úspory energie a dotahovat konzultované projekty, které jsou na začátku, až k realizaci.

Dotace je poskytována na bezplatnou poradenskou a konzultační službu v oblasti energetické účinnosti a energetiky pro občany, zástupce veřejné správy, podniky a podnikatele a propagaci individuálního a národního přínosu snižování spotřeby energie. 

Přesnou specifikaci výzvy najdete zde.

Podpora na rekonstrukci veřejného osvětlení

Lhůta pro podávání žádostí je od 1. září do 31. října 2020. Opět je vyhlášena alokace minimálně v objemu 90 mil. Kč. Dotace je určena na obnovu osvětlovacích soustav a pořízení nebo optimalizaci řídicího systému veřejného osvětlení v obcích. Výdaje na optimalizaci řídicího systému budou způsobilé pouze v případě, že optimalizace proběhne společně s výměnou svítidel. 

Tyto prostředky mohou z programu EFEKT využít města a obce, které neleží na území chráněných krajinných oblastí. Města a obce ležící v CHKO mohou získat dotační prostředky na rekonstrukci veřejného osvětlení z Ministerstva životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, ze kterého plyne do této oblasti dalších 30 mil. Kč.

Přesnou specifikaci výzvy najdete zde.

U následujících výzev se blíží konec termínu pro podání žádosti:

Energetický management 2020

Uzávěrka podávání žádostí je 30. 9. 2020.

Dotace je určena na tvorbu dokumentů nutných k zavedení systému hospodaření s energií v podobě energetického managementu a opatření nezbytných pro snižování energetické náročnosti.

Detaily najdete zde.

Zpracování dokumentů pro projekty řešené metodou EPC 2020

Uzávěrka podávání žádostí je 30. 9. 2020.

Dotace je určena na zpracování podrobné analýzy stavu a potenciálu úspor v jednotlivých objektech a/nebo u veřejného osvětlení a doporučení, zda jsou objekty a/nebo veřejné osvětlení vhodné pro realizaci EPC projektu. Dále je dotace určena organizačním složkám státu a jejich příspěvkovým organizacím na zpracování zadávací dokumentace pro veřejnou zakázku na projekt řešený metodou EPC.

Detaily najdete zde.

Zpracování územní energetické koncepce 2020

Uzávěrka podávání žádostí je 30. 9. 2020.

Předmětem dotace je zpracování územní energetické koncepce. Povinnost pro kraje a hlavní město Prahu zpracovat ÚEK vychází ze zákona č. 103/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Detaily najdete zde.

Zpracování zprávy o uplatňování územní energetické koncepce 2020

Uzávěrka podávání žádostí je 30. 9. 2020.

Předmětem dotace je zpracování zúrávy o uplatňování územní energetické koncepce. Povinnost pro kraje a hlavní město Prahu zpracovat ÚEK vychází ze zákona č. 103/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Detaily najdete zde.

Příprava energeticky úsporných projektů (zásady dobré praxe) 2020

Uzávěrka podávání žádostí: 16.10.2020.

Dotace je určena na přípravu komplexně zpracovaného kvalitního energeticky úsporného projektu s návrhem kombinace energeticky úsporných opatření v podobě studie proveditelnosti / energetického posouzení, přičemž ze zpracovaného dokumentu musí být jednoznačně zřejmé, jaké varianty řešení (jaké kombinace energeticky úsporných opatření) jsou pro daný objekt možné, jaký objem investičních prostředků bude potřeba na realizaci jednotlivých opatření a zejména, jaké přínosy v budoucích úsporách provozních nákladů souvisejících se spotřebou energie budou dosaženy vlivem jednotlivých opatření.

Detaily najdete zde.

Plánované výzvy:

Do konce srpna budou vyhlášeny ještě dvě výzvy, ze kterých bude pro rok 2021 dotováno organizování akcí na podporu úspor energie a zpracování různých nástrojů a podkladů pro rozšiřování informací o úsporách energie,“ říká ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Vladimír Sochor a dodává: „Pro dalších pět aktivit jsou vyhlašovány kontinuální výzvy s možností podávat žádosti o dotace průběžně během roku. Ty budou vyhlášeny v listopadu, aby bylo možné začít podávat žádosti o dotace hned od 1. ledna 2021.“

Jde o podporu na zavedení energetického managementu s výší dotace až 500 tisíc korun, což platí pro veřejný i pro podnikatelský sektor. Kraje, hlavní město Praha a statutární města mohou získat dotaci až 800 tisíc Kč na zpracování územní energetické koncepce nebo na zpracování zprávy o uplatňování územních energetických koncepcí. Kromě toho budou obce, města a dobrovolné svazky obcí moci požádat o dotaci na zpracování místní energetické koncepce, a to ve výši až 400 tisíc Kč v rozdělení podle počtu obyvatel.

Dále je možné získat dotaci až 200 tisíc Kč na ověření, zda jsou objekty ve veřejném sektoru vhodné pro projekt řešený metodou EPC, tedy specifickou formou realizace energeticky úsporných projektů. Dotaci lze získat na zpracování energetického posouzení objektu nebo areálu. Taková studie proveditelnosti by měla vlastníka objektu informovat o všech možných energeticky úsporných opatřeních, která by vedla ke snížení provozních nákladů souvisejících se spotřebou energie, a zjistit jejich optimální kombinaci, která je pro spotřebitele výhodná.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert