Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Čím hůř se máme, tím lépe na tom životní prostředí je

| autor: Pavel Mohrmann0

Čím hůř se máme, tím lépe na tom životní prostředí je

Na životní prostředí lidská existence bude působit, ať chceme nebo ne. A většinou to nebude nic pozitivního. V současné době ale lidstvo pustoší nemoc COVID-19 a to sebou přináší něco pozoruhodného. O co víc se lidem hůře žije, o to líp je na tom životní prostředí.

Od začátku opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, můžeme říci, kvalita našich životů lehce stagnuje. Není to nic, na co by se nedalo zvyknout či se to nedalo zvládnout. Jen novináři, protože už neví, co by o tom psali, přináší informace o tom, jak to leze lidem na mozek, a že se za chvíli budou lidé doma vraždit, že děti zhloupnou a podobné nesmysly.

Každopádně jedno je jasné a doložitelné. Do vzduchu, do vody, do půdy se emituje daleko méně škodlivin než obvykle. Například imisní koncentrace NO3 se v Evropě snížily od ledna v řádech desítek procent.

Není se čemu divit. Lidé mají jiné starosti. Najednou má život jinou cenu a pohled na věci, které jsme do nedávna považovali za důležité, se razantně změnil. Mnoho věcí, které jsme měli za téměř životně důležité, ztratilo cenu a je nicotné. Není potřeba mít v šatníku spousty věcí a v botníku množství bot. Stejně se bojíme kamkoli chodit, protože chceme žít.

Naleštěnou škodovku v garáži klidně vyměníme za bezpečí domova a zdraví svých blízkých. Když na to přijde, spokojíme se s málem, jen abychom přežili. A to málo znamená obrovskou úlevu pro životní prostředí.

Je to taková pozoruhodná ukázka toho, jak by se životnímu prostředí mohlo ulevit, pokud bychom slevili ze svého marnivě vysokého životního standardu. Současný stav ale nepotrvá věčně. Opět se zmátoříme, společnou pokorou a prací virus potlačíme, začneme opět makat a vše se vrátí do starých kolejí.

Takže všichni výrobci všeho se budou starat o to, aby uspokojily naše potřeby. Továrny poběží naplno, služby také, marketéři budou vymýšlet o sto šest postupy, jak nám vecpat věci, které vůbec nepotřebujeme, a my je budeme kupovat. Takže do vzduchu, do vody i do země se vrátí opět vše, co tam nepatří, a my začneme zase přemýšlet, jak to změnit.

Přitom to ale budeme už vědět. Koronavirus nám to ukázal a naučil nás to. Stačí sundat nohu z plynu. Rozmyslet si, co potřebujeme, co nepotřebujeme, co je důležité a co není. Myslím si, že to je nejlevnější a až zázračně rychlá varianta, jak žít v čistém životním prostředí, zdravě a bez obav.

Foto: redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert