Chystají se dotace na elektromobily a dobíjecí stanice pro samosprávy

| autor: Hana Tomášková0

elektromobil_ja2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Dle náhledu Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM) jsou považována za ekologicky vhodná, či chcete-li „čistá“, vozidla na plyn, elektromobily i hybridy. Podle údajů Centra dopravního výzkumu (CDV) bylo v roce 2021 registrováno 9 500 takovýchto nových osobních automobilů.

V případě elektromobilů (BEV) ale počet nově registrovaných vozů meziročně klesl o 19 %. Nicméně již se pracuje na dotační podpoře jak pro firemní elektromobily (Ministerstvo průmyslu a obchodu - Národní plán obnovy), tak pro samosprávy.

„Tato výzva je aktuálně v přípravě a vyhlašovat by se měla v I.Q letošního roku. Konkrétní podmínky se v tuto chvíli ladí, ale podpora by měla zahrnovat i pořízení dobíjecích stanic,“ uvedla k dotační výzvě pro municipality Lucie Frueblingová ze Státního fondu životního prostředí.

Kde již samosprávy elektromobily pořídily:

Železný Brod

Pro potřeby Městského úřadu Železný Brod byl na konci roku 2020 pořízen elektromobil Škoda CITIGOe iV. Město tak usiluje o snížení nákladů na pohonné hmoty a úsporu nákladů na opravy vozového parku.

Na koupi vozu byl využit příspěvek Ministerstva životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR v rámci výzvy č. 11/2019 z Národního programu Životní prostředí. Současně s vozidlem byla pořízena i nástěnná dobíjecí stanice (tzv. wallbox), umístěná v garážích městského úřadu.

Říčany

V rámci dotace z Národního programu Životní prostředí byly v roce 2020 pořízeny dva elektromobily také pro město Říčany. Předmětem dotace bylo také 40 000 Kč na pořízení dvou smart-wall boxů (nabíjecích stanic pro každé vozidlo).

Státní fond životního prostředí/ Program: Národní program životní prostředí
Rok podání: říjen 2019
Konec realizace: 20.8.2020 ( dodání elektrovozidla)

Celkové schválené náklady projektu v Kč 930 854,72
Výše schválené
podpory v Kč
Skutečně
vyčerpaná podpora v Kč
Výše vlastních
prostředků v Kč

Nový Jičín

Také město Nový Jičín se úspěšně zapojilo do výzvy Státního fondu životního prostředí ČR na předkládání žádostí o poskytnutí podpory alternativních způsobů dopravy.

Město Nový Jičín v rámci dotační výzvy pořídilo 1 elektromobil a 1 vozidlo s pohonem CNG, které nahradily starší služební vozidla, jejichž technický stav byl již nevyhovující. Pro nabíjení elektromobilu byl pořízen smart wallbox (chytrá dobíjecí stanice).