Chcete snížit množství směsného odpadu? Komunikujte s občany a snižte frekvenci svozů

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Ing. Olga Dočkalová, 60. Kongres SKS0

hneda_popelnice.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Není to samozřejmě tak jednoduché. Pouhým snížením svozů směsného komunálního odpadu (SKO) byste dosáhli tak maximálně přeplněných kontejnerů a nelegálně odloženého odpadu. Je však nejvyšší čas, aby občané pochopili, že cena za likvidaci směsného komunálního odpadu skládkováním poroste, a to dost zásadně. Takže je třeba něco dělat.

Navýšení míry třídění snížením frekvence svozů

Cestou nejmenšího odporu je navýšit míru třídění. Ve směsném odpadu stále ještě končí spousta složek, která by šla vytřídit. Bavíme se zejména o bioodpadu, který zabere leckde až třetinu objemu nádob na SKO. Jak přesvědčit občany, aby se zapojili? Právě snížením frekvence svozů směsného komunálního odpadu.

Můžete namítnout, že na to lidi neuslyší a budou se bouřit. Že jim nádoba na 3 až 4 týdny nebude stačit. Že odpad bude zapáchat. Řečeno s lehkou nadsázkou, starosta musí být dobrý psycholog a stratég. Blíží se doba, kdy poplatky za skládkování rapidně vzrostou. Je nutné občany přesvědčit, že udržitelnost odpadového hospodářství mají ve svých rukou. A to doslova. Pokud se naučí dobře třídit, nádoba jim bude stačit, nebude je obtěžovat zápach, a obec dokáže udržet poplatky za odpady ve zvládnutelné rovině.

Je třeba počítat s tím, že vzroste množství vytříděného bioodpadu, a to značně. Srovnejte si však ceny za uložení v kompostárně s cenami za uložení na skládce včetně poplatků. V tabulce vidíte, jak poplatky za uložení odpadu na skládky vzrostou.

Sazba poplatku za ukládání odpadů na skládku
2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030
zvýšená sazba v Kč za 1 tunu 900,00 1000,00 1250,00 1500,00 1600,00 1700,00 1800,00 1850,00 1850,00
základní sazba v Kč za 1 tunu 500,00 500,00 500,00 500,00 600,00 600,00 700,00 700,00 800,00
Množství odpadů, na které se vztahuje výjimka podle § 157
Rok 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
množství v kg na občana za základní sazbu 200 190 180 170 160 150 140 130 120

Jednoduchá matematika v odpadovém hospodářství

Optimalizace svozů snižuje náklady, navýšení vytříděných obalových složek zvyšuje příjmy od EKO-KOMu. To zní rozhodně zajímavě, nemyslíte?

Zejména frekvenci svozů je třeba dobře promyslet. Musí být motivační, avšak dostačující, a především dobře pochopena občany. Pak získáte ty nejlepší spojence v boji s odpadem.

Nádoby na tříděný odpad

Je třeba zajistit dostatek nádob na vytříděný odpad. Zvažte, zda se do budoucna nevyplatí tzv. door to door systém, kdy do rodinných domů poskytnete nádoby na plast, papír, bioodpad a směsný odpad (varianty jsou na vás). Separace odpadů přímo v domácnostech přináší větší ochotu třídit a kvalita separace je lepší.

Na nádoby pro plast, papír a bioodpad je možné čerpat dotace. Avšak je třeba si uvědomit, že pokud podáte žádost letos na podzim a uspějete, bude polovina roku 2023. Pak vás čeká výběrové řízení a samotná realizace včetně osvěty občanů. Prostě celý proces vyžaduje nějaký čas (odhadem 1,5 až 2 roky). A s tím je třeba počítat.

Snížení frekvence svozů směsného komunálního odpadu nutí lidi přemýšlet. Door to door systém jim nabízí pohodlí při třídění. Varianty se zkouší i pro bytové domy.

Každá obec i město potřebuje individuální přístup. Záleží na mnoha faktorech. Nicméně kdo využívá jako koncová zařízení skládky, bude mít brzy co dělat, aby náklady ustál.

Adresné třídění

Další z možností je adresné třídění. Anonymní odpad je odpad všech. Označený odpad, který odpadky přiřazuje konkrétním domácnostem, dokáže řadu občanů vybudit ke kvalitnímu třídění, někdy dokonce i ke snahám omezit tvorbu odpadu.

Odpadová turistika

Problematická je tzv. odpadová turistika. Touha po bonusech plynoucích z finančních motivačních systémů dožene někdy občana k převážení odpadků do sousedních obcí. Nebo naopak výpomoc seniorům, kteří již netvoří tolik odpadu, pomocí rodin bydlících v jiném místě. Proto se v poslední době od této formy motivace ustupuje.

Měli jste v obci problémy s odpadovou turistikou? Povedlo se vám je vyřešit? Napište nám a inspirujte ostatní.