Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Cesta k cirkulární ekonomice nemusí být trnitá

| zdroj: Wasten0

WASTEN
zdroj: Wasten

Klastr Wasten a Fakulta technických věd TU Drážďany pořádali workshop s názvem WAYS TO CIRCULAR ECONOMY. Téma workshopu navazovalo na předchozí, který nesl název „Recovery of Valuable Materials“, a konal se loni na podzim v Drážďanech.

WAYS TO CIRCULAR ECONOMY

Workshop proběhl 3. a 4. května 2023 na půdě Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze.

Cirkulární ekonomika se stává užitečným konceptem udržitelného rozvoje. Díky své komplexnosti však musí být řešena i na mezinárodní úrovni formou přeshraniční spolupráce,“ upozornil Vojtěch Brož z klastru Wasten a pokračoval: „Cílem této akce bylo prohloubit přeshraniční spolupráci mezi českými a saskými podniky, univerzitami a výzkumnými organizacemi v oblasti oběhového hospodářství.“

Kruh by se měl točit pomalu a být uzavřený

Work shop byl rozdělen na dvě části: Blok prezentací a kulaté stoly. Ty byl rozděleny do sekcí Kovy/Elektrošrot; Plasty a pneumatiky; Energie z odpadu/Bioodpad; a Vodík.

Akce se zúčastnilo v obou dnech celkem 40 návštěvníků a byli to především odborníci v oblasti oběhového hospodářství ze Saska a České republiky. Akce byla zaštítěna Saským státním ministerstvem pro regionální rozvoj a Ministerstvem životního prostředí ČR.

Krátkými prezentacemi zahájili worshop RNDr. Radek Hořeňovský, generální sekretář klastru WASTen a Prof. Dr.-Ing. habil. Christina Dornack, proděkanka pro mezinárodní vztahy TU v Drážďanech. Ta, po krátké zdravici, přinesla účastníkům informace o účincích oběhového hospodářství na zachování zdrojů. Zdůraznila, že cirkulující materiál v kruhu oběhového hospodářství, by se měl točit pomalu a kruh musí být uzavřený. Prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA následně přiblížil plénu Význam environmentálních parametrů v nefinančním výkaznictví odpadářských a recyklačních společností.

Za zmínku stojí rovněž krátká přednáška bývalého ministra životního prostředí ČR a současného předsedy České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, Ing. Petra Jana Kalaše.

Wasten1

V dalších přednáškách popsal Milan Pátek, referent Saského státního ministerstva pro regionální rozvoj, transformaci uhelných regionů prostřednictvím inovací, z úst Prof. Dr. Ing. Nielse Modlera mohli posluchači navnímat něco o inženýrství polymerů a úlohu oběhového hospodářsství v dekarbonizaci průmyslu přednesl Benjamin Hague, vedoucí think tanku z Institutu oběhového hospodářství.

Velmi zajímavým příspěvkem přišel přítomné informovat o termické depolymerizaci Viktor Kuna ze společnosti ENRESS, s.r.o. Tato technologie bývá označována za převratnou a po právu je jí přisuzována velká role v oblasti oběhového hospodářství.

Kulaté stoly

Následné kulaté stoly, jak už bylo napsáno, byly rozděleny do čtyř sekcí. U každého stolu byla určena jedna vedoucí osoba, která diskuse zaznamenávala a vyhodnocovala. Po skončení kulatých stolů byly určené osoby vyzvány k prezentování závěrů u každého stolu.

Stůl jehož ústředním tématem byly plasty a pneumatiky zaznamenal živou diskuzi. Odborníci se zaměřili na řešení konkrétních výzev a příležitostí, které s sebou přináší problematika plastů a pneumatik v cirkulární ekonomice. Diskutovali o tom, jak podpořit vývoj a využívání nových technologií, které umožní efektivní využití zdrojů a minimalizaci vlivu na životní prostředí. Dále se zabývali otázkou, jak zajistit, aby byly výsledky výzkumu a vývoje dostupné pro průmysl a občany. Hlavním tématem byla přeměna těchto odpadů na druhotné suroviny a technologie k této přeměně potřebné.

Největší zájem návštěvníci projevili o stůl Energie z odpadu/Bioodpad.

Diskutující u stolu s tématem Energie/bioodpad probrali podtémata recyklace a separace bioodpadů, bioplyn a biopaliva, energetická účinnost a výzkum a inovace. Byly navázány důležité kontakty zejména mezi univerzitami z Česka i Německa a nastíněna možnost společných přeshraničních projektů v oblastech zpracování bioodpadu a využití energetických plodin.

wasten2

Vodík

Z důvodu nižšího zájmu o téma Kovy/elektrošrot byl tento kulatý stůl sloučen s tématem Vodík. V rámci diskuse o vodíku byly probírány jednak konkrétní pilotní projekty, jako například halda Hrabůvka v Ostravě; Green Wilhelmshaven aj.., ale také obecná role vodíku v cirkulární ekonomice. Diskutovány byly výroba, přeprava a skladování vodíku, které jsou bohužel v současné době stále velice nákladné.

Účastníci také hovořili o kategorizaci vodíku podle jeho původu či způsobu jeho výroby. Diskutéři dospěli k závěru, že vodík může hrát důležitou roli v cirkulární ekonomice, ale jeho využití bude záviset na mnoha faktorech, jako jsou náklady na výrobu a skladování, typ vodíku a dostupnost technologií a infrastruktury pro jeho využití.

Budoucnost

Celá akce ukázala, že setkávání odborníků z různých zemí je klíčové pro vývoj, nové projekty a spolupráci v oblasti cirkulární ekonomiky. Na akci vznikly konkrétní nápady na nové projekty a řešení, která mají v budoucnu velkou šanci být realizována prostřednictvím přeshraniční spolupráce.

V budoucnu bychom rádi navázali na workshop WAYS TO CIRCULAR ECONOMY dalšími akcemi. V plánu je pokračovat v těchto akcích dvakrát ročně střídavě v Sasku a Česku. Tématem budoucích akcích bude vždy cirkulární ekonomika, ale zaměření kulatých stolů bude pokaždé odrážet zájem účastníků z obou zemí a aktuální problematiku cirkulární ekonomiky,“ dodal Vojtěch Brož.

Wasten_MPO.jpg
logo_wasten.png
Wasten_EU.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert