Český projekt řešící čištění odpadních vod slaví světový úspěch

| autor: Pavel Mohrmann0

Satturn_cena1.jpg
zdroj: SATTURN HOLEŠOV spol. s r.o.

Projekt Enceladus – unikátní řešení čištění komunálních odpadních vod - byl slavnostně oceněn cenou za inovace a průzkum s globálním dopadem, Strait of Magellan Award.

Cena byla předána za přítomnosti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, chilského velvyslance J.E. Patricia Utrease Díaze, velvyslance ČR v Chile a Bolívii, J.E. Josefa Hlobila, poslanců a senátorů a především duchovního otce samotného projektu, jednatele společnosti SATTURN HOLEŠOV, Jaromíra Tomšů.

Holešovská společnost SATTURN, která je autorem projektu Enceladus, byla oceněna za přínos, který může přinést především v oblasti čištění municipálních odpadních vod. Tento unikátní systém řeší čištění vody v oblastech s roztroušenou zástavbou, která není vhodná pro centrální čištění prostřednictvím klasických obecních ČOV.

Strait of Magellan Award by měla projektu pomoci nejen zde na regionální úrovni, ale také na úrovni republikové a mezinárodní.

Projekt Enceladus má podtitul „Vracíme vodě život“. Je to komplexní systém zahrnující technologie pro vzdálené monitorování a řízení soustav domovních čistíren odpadních vod (DČOV).

Produkované odpadní vody jsou čištěny přímo v místě vzniku, kde jsou po jejich vyčištění dále využívány nebo vraceny zpět do přírody. Systém je postaven na vzdáleném provádění dálkových odečtů vodoměrů, kontrole a čerpání vodojemů, měření vlastností a kvality vody a následné řízení její úpravy a dalších souvisejících procesů.

„Není to zásluha jednoho člověka. Je to výsledek práce celého týmu. Sám člověk toho nikdy moc nezmůže,“ říká otec projektu a ředitel firmy SATTURN, Jaromír Tomšů, a dodává: „Jsem rád, že se nám povedlo s tímto projektem to, pro co jsme ho realizovali. Tento projekt není vůbec novou záležitostí. Již více než deset let ho prezentujeme představitelům veřejné samosprávy, ale až v poslední době se ukázalo, jakým přínosem může být, a to dokonce s globálním dopadem.“

SATTURN HOLEŠOV je držitelem řady jiných ocenění za technologický, společenský a ekonomický přínos inovačního projektu pro životní prostředí a hospodaření s vodou v krajině. Mezi nejvýznamnější ocenění patří „Vizionář 2019“ a „Inovace roku 2019“ za technologický projekt „Komplexní systémová telemetrie pro obecní soustavy domovních ČOV a úpravny vod“.

Cena Strait of Magellan Award ale projektu Enceladus dává i možnost mezinárodního přesahu. Nemusí se tedy jednat pouze o řešení na domácím trhu, který ho bohužel dlouhodobě úřednicky odmítal.

Satturn_cena2.jpg