Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Český projekt řešící čištění odpadních vod slaví světový úspěch

| autor: Pavel Mohrmann0

Satturn_cena1.jpg
zdroj: SATTURN HOLEŠOV spol. s r.o.

Projekt Enceladus – unikátní řešení čištění komunálních odpadních vod - byl slavnostně oceněn cenou za inovace a průzkum s globálním dopadem, Strait of Magellan Award.

Cena byla předána za přítomnosti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, chilského velvyslance J.E. Patricia Utrease Díaze, velvyslance ČR v Chile a Bolívii, J.E. Josefa Hlobila, poslanců a senátorů a především duchovního otce samotného projektu, jednatele společnosti SATTURN HOLEŠOV, Jaromíra Tomšů.

Holešovská společnost SATTURN, která je autorem projektu Enceladus, byla oceněna za přínos, který může přinést především v oblasti čištění municipálních odpadních vod. Tento unikátní systém řeší čištění vody v oblastech s roztroušenou zástavbou, která není vhodná pro centrální čištění prostřednictvím klasických obecních ČOV.

Strait of Magellan Award by měla projektu pomoci nejen zde na regionální úrovni, ale také na úrovni republikové a mezinárodní.

Projekt Enceladus má podtitul „Vracíme vodě život“. Je to komplexní systém zahrnující technologie pro vzdálené monitorování a řízení soustav domovních čistíren odpadních vod (DČOV).

Produkované odpadní vody jsou čištěny přímo v místě vzniku, kde jsou po jejich vyčištění dále využívány nebo vraceny zpět do přírody. Systém je postaven na vzdáleném provádění dálkových odečtů vodoměrů, kontrole a čerpání vodojemů, měření vlastností a kvality vody a následné řízení její úpravy a dalších souvisejících procesů.

„Není to zásluha jednoho člověka. Je to výsledek práce celého týmu. Sám člověk toho nikdy moc nezmůže,“ říká otec projektu a ředitel firmy SATTURN, Jaromír Tomšů, a dodává: „Jsem rád, že se nám povedlo s tímto projektem to, pro co jsme ho realizovali. Tento projekt není vůbec novou záležitostí. Již více než deset let ho prezentujeme představitelům veřejné samosprávy, ale až v poslední době se ukázalo, jakým přínosem může být, a to dokonce s globálním dopadem.“

SATTURN HOLEŠOV je držitelem řady jiných ocenění za technologický, společenský a ekonomický přínos inovačního projektu pro životní prostředí a hospodaření s vodou v krajině. Mezi nejvýznamnější ocenění patří „Vizionář 2019“ a „Inovace roku 2019“ za technologický projekt „Komplexní systémová telemetrie pro obecní soustavy domovních ČOV a úpravny vod“.

Cena Strait of Magellan Award ale projektu Enceladus dává i možnost mezinárodního přesahu. Nemusí se tedy jednat pouze o řešení na domácím trhu, který ho bohužel dlouhodobě úřednicky odmítal.

Satturn_cena2.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM