Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Českobudějovickým domácnostem se CZT rozhodně vyplácí

| zdroj: Teplárna České Budějovice0

982
zdroj: teplarna-cb.cz

Cena za teplo z městské teplárny je pod dlouhodobým drobnohledem jejího vlastníka, Statutárního města České Budějovice. V pozici jediného akcionáře tak sleduje nejen naplňování dlouhodobé podnikatelské koncepce shrnuté do Strategie pro zelené město, zahrnující modernizaci a odchod lokální energetiky od fosilních paliv. Právě důraz akcionáře na ceny tepla a teplé vody ze systému CZT představuje pro obyvatele města příslib dlouhodobě stabilních a udržitelných cen těchto komodit.

Důkazem zodpovědného přístupu je poslední období zahrnující energetickou krizi. Zákazníci českobudějovické teplárny neprožili období dramatických a překotně se navyšujících cen za vytápění v průběhu posledních let, což je patrné z grafu.

Cena z českobudějovické teplárny zůstala vždy po celý rok zafixovaná podle předem avizovaného ceníku a jeho meziroční úpravy na přelomu let nedosahovaly ani průměrné roční inflace.

Potvrzením tohoto je i cena tepla pro rok 2024, ta v Českých Budějovicích od ledna vzrostla o 6,5 procenta. Tedy významně méně, než byla průměrná míra inflace v České republice, která za rok 2023 činila 10,7 procenta. A to je v ní zahrnut i dvouprocentní růst DPH z 10 na 12 procent. Fakticky teplárna zvýšila své ceny jen o 4,5 procenta.

Pozitivně se zde projevuje jak průběžná modernizace teplárny a její provoz, orientovaný na maximální efektivnost, ale také zprovoznění horkovodu z Temelína. Ten už představuje dodávky za stabilní ceny. „Kdybychom ho neměli, bude zdražení mnohem vyšší než 6,5 procenta,“ uvedl českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba.

Českobudějovické domácnosti tak za teplo letos platí 839,90 Kč za gigajoul, včetně DPH. Pro běžnou domácnost to představuje zdražení o 85,50 Kč měsíčně, tedy 1 026 Kč ročně. Není to tedy dramatická změna.

Při zohlednění zvyšujícího se vývoje českobudějovické průměrné mzdy nebo také starobního důchodu, zaplatí nejen domácnosti za „dálkové“ teplo ze svého příjmu v posledních letech čím dál nižší procento svých výdajů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert