Česká republika převedla Slovinsku 465 GWh energie z obnovitelných zdrojů

| zdroj: MPO ČR0

aktuality.jpg
zdroj: MPO ČR

Česká republika (ČR) splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro rok 2020, který stanovila Evropská unie (EU). Mohla tak uzavřít smlouvu o statistickém převodu energie z OZE se Slovinskem.

Dokument, která pro ČR znamená příjem téměř 5 milionů eur na zelenou tranzici, večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a slovinský ministr pro infrastrukturu Jerner Vrtovec. Stalo se tak před dnešní evropskou Radou pro energetiku. Uzavřená smlouva počítá s tím, že ČR převede Slovinsku z OZE 465 GWh energie.

Energetická transformace a naplňování klimaticko-energetické politiky EU je naším společným cílem. Těší mě, že Česká republika mohla svůj příspěvek solidárně sdílet se Slovinskem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR.“

Podpis této smlouvy následuje po několikaměsíčním jednání, které vedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Legislativa EU, konkrétně směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, umožňuje v rámci efektivního naplňování cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2020 statistické převody mezi jednotlivými státy,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla a dodává: „Ty členské státy, které mají při plnění národních cílů vyšší produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů, mohou tyto své přebytky nabídnout za úplatu jiným členským státům, kterým se naopak roční cíl nedaří naplnit.

Česká republika využila této možnosti spolupráce a s jiným členským státem vůbec poprvé.