Často kladené dotazy k door to door sběru odpadů

| autor: Hana Tomášková0

door to door
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Systém, který umožňuje třídit odpad přímo v domácnostech, se nazývá door to door. Jde o svoz popelnic od dveří domu. V mnoha městech a obcích pomohl tento systém snížit množství směsného komunálního odpadu. A to zejména díky souběžnému snížení frekvence svozu SKO a důslednému třídění bioodpadu.

Co je door to door (d2d) sběr odpadu?

Systém door-to-door zvyšuje komfort občanů při třídění, protože lidé mají nádoby na separaci u dveří svých domů. Třídění odpadu tak probíhá přímo v domácnostech. Zavádí se zejména u rodinných domů a menších bytových domů. Ideálně zahrnuje nádobu na plasty, papír a bioodpad.

Proč zavádět door to door?

Jestliže mají lidé nádoby na tříděný odpad přímo u dveří, zvyšuje se jejich motivace k separaci odpadu a také kvalita třídění je mnohem lepší. Z pohledu obce jde o výsledné snížení množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu a zároveň zvýšení míry třídění

Jak snížit množství vyprodukovaného směsného odpadu?

Důsledným tříděním. A tomu právě pomáhají nádoby u dveří domu. Zejména bioodpad je složkou, která tvoří až jednu třetinu obsahu popelnic na směsný odpad.

logo_Itec

I-tec: Vozy vhodné pro svoz odpadu, které si poradí i v úzkých uličkách a méně přístupných prostorech.

Proč je žádoucí snížit množství směsného komunálního odpadu?

Směsný odpad končí na skládkách nebo je energeticky zpracován. Obce jsou motivovány k jeho snižování odpadovou legislativou

Poplatek za ukládání odpadu na skládky roste:

Rok 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
Dílčí základ poplatku za ukládání využitelného odpadu (Kč/t) 800 900 1000 1250 1500 1600 1700 1800 1850

K tomu klesá množství kilogramů odpadu na občana, které obec může na skládku uložit za sníženou cenu:

sleva ukladani odpadu na skladky MŽP.png

Je možné spolu se sběrem odpadu ode dveří zavést evidenci odpadu?

Ano, popelnice lze osadit čipy a čárovými kódy, pomocí nichž je pak velmi jednoduché evidovat odpad.

Lze na nádoby na door to door sběr odpadu čerpat dotace?

Ano, žádost na tato opatření lze podat v rámci 24. výzvy, ale pouze jen jako na dodatková opatření. Tyto prvky mohou tvořit maximálně 30 % finančního objemu žádosti. Další samostatnou výzvu plánuje SFŽP ČR zhruba na podzim tohoto roku.