Břasy leží poblíž Rokycan v Plzeňském kraji. Patří k územím ohroženým nedostatkem vody. Obec má dva vodojemy, kapacitu jednoho ještě navyšuje. V plánu je vybudování nové úpravny vody. Jaká další opatření volí Břasy, aby předešly nedostatku pitné vody?
Dva vodojemy
Obec Břasy má 2300 obyvatel, je rozdělena na 5 částí a má dva vodojemy. „Novější má kapacitu 1 300 m3 a zásobuje polovinu Břas a Stupno. Starší z 80. let byl vybudován pro bývalé kasárny a zásobuje polovinu Břas, Kříše a Vranovice a má kapacitu 300 m3. Protože je nedostatečný, budujeme v současné době posílení tohoto vodojemu o 270 m3. Pořád budeme tedy mít dva vodojemy a dvě úpravny vody. Vodojemy jsou naštěstí propojené a případně si mohou vypomoci,“ upřesňuje starosta obce Břasy Miroslav Kroc.
Starší vodojem se vybudoval původně pouze pro potřeby kasáren, kde sloužilo okolo 100 vojáků.
Nyní však zásobuje téměř 1000 obyvatel a několik podniků, takže již potřebám odběratelů vody nestačí.
„Zejména na jaře máme problémy s dostatkem vody při napouštění bazénů apod. Musí se často přehazovat vodojemy, proto zvyšujeme kapacitu u jednoho z nich,“ konstatuje starosta. Práce na vodojemu by měly být dokončeny do konce října letošního roku.
Aktivity obce proti ohrožení nedostatkem vody
Břasy patří k územím ohroženým nedostatkem vody. „Vypínání a spotřebu vody jsme na obci nemuseli za posledních 8 let regulovat,“ říká Miroslav Kroc a dodává: „Vypínání vody způsobí spoustu dalších škod, hlavně zakalení vody, zbytečné předzásobování vody obyvateli a vyvolává mezi občany chaos.“
Obec proto podporuje například hospodaření se srážkovou vodou. „Snažíme se například podpořit občany zalévat políčka v zahrádkách dešťovou vodou. Obec zdarma v několika vlnách občanům předávala do výpůjčky nádoby na dešťovou vodu o kapacitě 1000 litrů,“ přibližuje aktivity starosta. Osvěta lidí probíhá i nadále, také postupně opravujeme více jak 20 obecních studen, aby je lidé žijící v blízkosti mohli využívat.
V rámci národního plánu obnovy obec revitalizovala stávající dvě vodní nádrže ve Volnočasovém areálu Ultramarinka v Břasích. V rámci tohoto projektu byly opraveny a zpevněny svahy a zřízena nová základová výpusť včetně nového odpadního potrubí, byla provedena úprava dna, úprava vyústění přítoku dešťové kanalizace, zrealizovány přístupové schůdky, vyhlídkové molo a do každé nádrže byl doplněn vodotrysk pro okysličování vody.
„Snažíme se také zadržovat vodu v přírodě. Provádíme údržbu rybníků, vytváříme nové tůňky, soustředíme se na výsadbu zeleně…“ vyjmenovává Miroslav Kroc dílčí aktivity.
Cena vody
„Musíme také vybudovat novou úpravnu vody u většího vodojemu Na Křemenáči. Současná úpravna vody je umístěna přibližně 1 km od vodojemu a to na soukromém pozemku a dosluhuje zde již technologie. Máme již zpracovaný projekt a sháníme finanční prostředkyna realizaci úpravny vody přímo u vodojemu,“ uvádí Miroslav Kroc.
Investice do vodohospodářské infrastruktury by měly dosáhnout 14 milionů korun za rok 2023.
„Také se postupně upravuje cena vody, abychom mohli udržovat 28 km vodovodního řádu v dobrém stavu včetně dalších vodohospodářských zařízení. V současné době stojí vodné a stočné včetně DPH 129 Kč/m3,“ sděluje starosta. Vodné činí 79,73 Kč a stočné 49,27 Kč včetně DPH. Vlastníkem je obec Břasy, provozovatelem Vodárna Plzeň. Roční spotřeba pitné vody je přibližně 100 tisíc m3 a připojeno je přes 800 nemovitostí.
Komentáře