Bioplynová stanice získala ocenění v soutěži Podnikatelský projekt roku

| zdroj: Mladá Boleslav0

Image (1)
zdroj: mb-net.cz

Bioplynová stanice v Plazích u Mladé Boleslavi, jejíž symbolické slavnostní zahájení ostrého provozu proběhlo začátkem října, uspěla v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku. Tu každoročně vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace. Slavnostního vyhlášení letošního ročníku se v Praze zúčastnili první náměstek primátora Jiří Bouška a jednatel společnosti Compag Radek Lizec.

Mladoboleslavská bioplynová stanice je nejmodernější svého druhu v České republice. Ročně bude přijímat minimálně 25 tisíc tun biologicky rozložitelných odpadů, unikátní technologie si poradí se zbytky potravin a celou řadou odpadů rostlinného i živočišného původu.

V soutěži Podnikatelský projekt roku uspěla mladoboleslavská bioplynová stanice v programu Nízkouhlíkové technologie. V Martinickém paláci bylo slavnostně oceněno celkem dvanáct úspěšných projektů.

„Jsme velice pyšní na projekt naší bioplynové stanice a vážíme si ocenění v soutěži Podnikatelský projekt roku. Naše bioplynová stanice je budoucností životního prostředí a jsem rád, že její první etapa je dokončená,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Bioplynovou stanicí vyprodukovaný biometan využívají mimo jiné autobusy mladoboleslavské MHD, čerpají ho přímo v čerpací stanici zřízené v areálu v Plazích.

„Osobně si velice vážím tohoto ocenění a jsem hrdý na tento náš projekt, který má smysl a celospolečenský přesah v podobě přínosu k udržitelnosti životního prostředí. Za tu dlouholetou tvrdou práci na realizaci projektu to určitě stálo. Děkuji všem, kdo se na realizaci podílel a samozřejmě Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky za podporu a toto ocenění,“ řekl jednatel společnosti Compag Radek Lizec.

„Otevření bioplynové stanice považuji za první krok naší dlouhodobé vize zpracovávat na tomto místě veškerý komunální odpad z Mladé Boleslavi a okolí. Abychom v rozvoji mohli pokračovat, pomůže nám k tomu přibližně 200 milionů korun na projekt Bezodpadové Mladoboleslavsko, které jsme vyjednali v rámci Integrovaných teritoriálních investic. Součástí je právě rozvoj bioplynové stanice, vybudování sběrného dvora, podzemní kontejnery a další,“ řekl první náměstek primátora Jiří Bouška.