Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Biodiverzita v městském prostředí

| zdroj: PVK0

hover-fly-8113442_640
zdroj: pixabay

Pražské vodovody a kanalizace uspořádaly panelovou diskusi na téma „Biodiverzita udržitelně a efektivně“. O své zkušenosti se podělili odborníci z akademické sféry, přímo z terénu, z městských částí i z PVK, pro které je biodiverzita jednou z priorit při péči o životní prostředí.

O své zkušenosti se podělili odborníci z akademické sféry, přímo z terénu, z městských částí i z PVK, pro které je biodiverzita jednou z priorit při péči o životní prostředí.

„Pro nás je biodiverzita dlouhodobé téma nejen z pohledu ochrany přírody, ale i technologií, které používáme. Panelové diskuse, které do jednoho sálu přitáhnou odborníky i laickou veřejnost, jsou velmi důležité,“ podotkl generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

„Biodiverzita nehraje roli jen v divoké přírodě a chráněných územích, ale i v našem bezprostředním okolí, včetně městských prostředí. I v našich městech se setkáváme se živou přírodou, která má zásadní význam pro kvalitu života, a jejíž zkoumání, pochopení a podpora jsou nezbytné pro dlouhodobou udržitelnost,“ uvedl Rostislav Čáp, ředitel pro strategii udržitelnosti skupiny Veolia.

Jiří Rom z odboru ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy dodal: „Druhová rozmanitost nám klesá s tím, jak zarůstá krajina. To platí nejen pro volnou krajinu, ale i pro tu městskou. Proto každá rozmanitá louka je důležitá.“

Na důležitost hmyzu a riziko rozsáhlého chovu včel upozornil Dominik Vondráček z entomologického oddělení Národního muzea: „Chov včely medonosné by se neměl brát jako ochrana přírody a něco, co biodiverzitu. Její početnost vytlačí další opylovače. Její druh není původní, zabírá místo našim původním druhům,“ upozornil.

Podle Marka Hamaty ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu by Praha měla pro své obyvatele a návštěvníky vytvářet ve veřejných městských parcích takové pobytové travnaté plochy, aby byly trvale udržitelné vzhledem k měnící se přírodě bez dodatkové závlahy. „Důležité je zakládat plochy květnatých luk a plánovat mozaikovou seč na vybraných plochách,“ doplnil.

Za skvělý příklad využití robotických sekaček označil jejich činnost na Nové vodní lince na Ústřední čistírně odpadních vod v Bubenči Štěpán Lukeš ze společnosti Nobur. „Lokálně jsme snížili hluk i emise CO2,“ vysvětlil.

Na úskalí vytváření biokoridorů upozornil místostarosta Městské části Praha 12 Vojtěch Mikoláš. „Záměr a snaha jsou jedna věc. Ale největším problémem jsou majetkoprávní a smluvní vztahy, které musíte vyřešit. Nám se to naštěstí podařilo,“ řekl.

Pražské vodovody a kanalizace provozují na území metropole desítky vodojemů, na devíti z nich jsou umístěna včelstva. Pro osetí biodiverzitních ploch používají tzv. Pražskou regionální směs, která je vždy „ušita“ na míru dané lokalitě. V provozovaných areálech PVK umístily broukoviště, kamenné valy pro ještěrky a hady, desítky ptačích budek či netopýrníky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva