Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Baterkománie pomůže přírodě i lidem s handicapem

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Baterkománie pomůže přírodě i lidem s handicapem

Čím více se jich během půlroční sběrové kampaně ve 22 zapojených městech vybere, tím více finančních prostředků dají její organizátoři na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v regionu. Za každý kilogram odevzdaných baterií to bude 10 korun. Organizátory jsou Moravskoslezský kraj a nezisková společnost ECOBAT.

Baterkománie je zároveň soutěží měst. Až do 31. srpna budou ve všech zapojených městských úřadech a magistrátech sběrné nádoby označené logem soutěže, do kterých mohou nejen úředníci, ale i veřejnost odevzdávat použité baterie. „V soutěži měst vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby na úřadě podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Celkovou částku, která bude rozdělena na obecně prospěšné projekty, pomohou navýšit i baterie, které lidé donesou také do sběrných dvorů a které děti a studenti vyberou ve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Maximální výše finančního příspěvku je stanovena na 100 tisíc korun,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Dodala, že vloni lidé v Moravskoslezském kraji vytřídili a k recyklaci předali 84,1 tuny baterií, což znamená, že každý obyvatel kraje odevzdal v průměru 70 gramů baterií. Celorepublikový průměr je však 159 gramů vytříděných baterií na obyvatele. „Záleží nám na tom, abychom se v našem kraji ve vztahu k životnímu prostředí zlepšovali. I proto jsme podpořili Baterkománii. Líbí se nám spojení sběru baterií s možností podpořit potřebné projekty a také aktivní podpora osvěty ze strany městských úřadů. Radost mám i z toho, že se do projektu zapojilo rekordních 22 měst,“ řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Do sběrové soutěže Baterkománie v Moravskoslezském kraji se přihlásily městské úřady Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem.

Z městských úřadů a magistrátů v Moravskoslezském kraji postupně přicházejí nominace na projekty, které budou usilovat o finanční příspěvek z Baterkománie. Jsou velmi pestré, od projektů v oblasti životního prostředí, oživování veřejných prostranství, sociální služby až po pomoc lidem s hendikepem. Například jde o výsadbu stromů, pořízení nových kontejnerů na sběr použitého šatstva, speciální zdravotní pomůcky pro hospic nebo iniciativa dětí z dětského domova zaměřená na úpravu a péči o veřejné prostranství,“ upřesnila náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová s tím, že seznam nominovaných projektů bude průběžně zveřejňován na webu baterkomanie.ecobat.cz.

„V soutěži Baterkománie nejde jen o množství vytříděných baterií a finance věnované na charitu. Nejvíce si ceníme, pokud se do osvěty zapojí pracovníci městských úřadů a dokážou povzbudit a motivovat občany, aby sbírali baterie na dobrou věc,“ dodal Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

Baterkománie už pomáhala ve 2 krajích

Baterkománie se poprvé konala v roce 2018 v Kraji Vysočina a zapojilo se 20 měst. Loni následoval Jihomoravský kraj, kde se projektu zúčastnilo 19 měst nebo městských částí. Z Baterkománie již bylo na obecně prospěšné projekty rozděleno 205 505 korun. Nejvíce finančních prostředků připadlo na léčbu dětí a mladých lidí, kteří bojují se závažným onemocněním, například školačky Adélky z Polné, která trpí autismem, na pomoc postiženému Ríšovi z Třeště, Garikovi z Velkých Pavlovic na pomoc s rehabilitací po dětské obrně nebo Markétce z Břeclavi, která se narodila s mentální poruchou. Část prostředků také směřovala na obecně prospěšné projekty - výsadbu stromů v Počátkách, na nové lavičky ve Velké nad Veličkou a tělocvičnu pro denní stacionář v Chotěboři.

Baterie do koše nepatří

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Baterkománie – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak šetříte přírodu, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Sběrná místa na každém rohu

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo v městských nebo obecních úřadech. Nejbližší sběrné místo ukáže mapa.ecobat.cz.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert