Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Systém recyklace šedé vody v bytovém domě Botanica

| zdroj: Adapterra Awards0

Adapterra Awards: Systém recyklace šedé vody v bytovém domě Botanica

Takzvaná šedá voda, tedy voda ze sprch, umyvadel a van, odtéká ve většině českých domácností bez dalšího využití do kanalizace. Technologie, které společnost Skanska použila v tomto domě, umožňují opětovné využití šedé vody zejména ke splachování toalet, případně i k zálivce rostlin. Díky tomu je možné ušetřit 26 procent běžné spotřeby pitné vody.

Projekt navíc není výjimečný jen technologií na zpracování šedé vody. Jako první v ČR získal mezinárodní environmentální certifikaci BREEAM Excellent, která posuzuje budovu z hlediska udržitelného rozvoje, tedy nejen z pohledu environmentálního, ale i sociálního a ekonomického.

Hospodaření s vodou

Cílem opatření použitých při stavbě bytového domu Botanica K je co největší úspora pitné vody. Toho je dosaženo především využitím šedé vody, tedy vody ze sprch, van a umyvadel na mytí rukou.

Projekt je prvním rezidenčním projektem v České republice, který tuto technologii využívá. Zkušenosti z projektování, stavby a užívání budovy nyní budou sloužit k tomu, aby mohly být právní normy a hygienické a stavební předpisy doplněny o požadavky nové technologie.

Další opatření – zelené střechy či solární panely

Projekt Botanica není pouze o hospodaření s vodou. Vedle recyklace šedé vody společnost Skanska neopomenula ani zelené střechy, které zachycují a následně odpařují dešťovou vodu a ochlazují tím mikroklima okolí. Zelené střechy jsou vybudované na garážích i domech v celkovém rozsahu 350 metrů čtverečních.

Zároveň společnost Skanska zapracovala i na energetické úspornosti. Díky tomu se bytový dům dostal do nízkoenergetického standardu. Projekt je o 28 % úspornější, než byl požadavek zákona. Konkrétně Skanska důkladně zateplila obvodový plášť budovy, nainstalovala kvalitní okna či vybavila společné prostory domu energeticky úsporným LED osvětlením a energeticky úspornými výtahy. Pro ohřev teplé vody navíc využívá solární energii. Fototermické kolektory jsou umístěné na střeše. Vytvořila také strategii topení pro vytvoření optimálního tepelného komfortu.

Jak to funguje

V bytových domech Botanica K, které se rozkládají na ploše 3 000 metrů čtverečních, má 64 bytů k dispozici systém pro recyklaci vody. Díky němu lze denně uspořit více než 10 000 litrů kvalitní pitné vody.

Použitá voda z koupelen, obvykle nebývá příliš znečištěná. Pro další použití jí stačí jen základní čistící procesy, jako například filtrace, odmaštění, sedimentace a desinfekce. Poté je možné takovou vodu znovu využít na splachování. I když je šedé vody dostatek, systém je zálohován ještě vodou dešťovou, zachytávanou ve venkovní podzemní nádrži.

V bytovém domě jsou kvůli tomu instalovány dvojí rozvody. Jedny na pitnou a druhé na užitkovou vodu. Druhá zmíněná je voda šedá, která se po úpravě čerpá ze systému v technické místnosti domu do nádrží pro splachování jednotlivých toalet.

Dalším opatřením pro nižší spotřebu vody v bytovém domě je instalace úsporných armatur, díky kterým pokleslo množství odebírané pitné vody přibližně o 14 %.

Kolik to stálo

Celkové náklady na popisovaná opatření dosáhly 1 800 000 korun. Nebyly využity dotace, celou částku poskytla společnost Skanska.
Projekt počítá s návratností této investice 10–15 let, zamýšlená životnost se předpokládá 20–30 let.
Za první rok provozu bytového domu Botanica K lze již vyčíslit konkrétní úspory. Domácnosti dohromady ušetřily více než 130 000 korun.

Zkušenosti z provozu

V projektu Botanica K bylo v roce 2018 znovu využito 26 % z celkové spotřeby pitné vody. V konkrétních hodnotách to znamená, že z celkového nátoku pitné vody do domu o objemu 4 834 metrů kubických bylo pro splachování WC recyklováno 1 241 000 litrů. Takový objem vody by byl spotřebován, kdybyste si každý den po dobu 22 a půl roku napouštěli vanu o standardním objemu 150 litrů. Ušetřená pitná voda představuje 75 plných cisteren každá o objemu 16 kubíků.
Více informací najdete zde.
Foto: zdroj Adapterra Awards

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert