Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Systém recyklace šedé vody v bytovém domě Botanica

| zdroj: Adapterra Awards0

Adapterra Awards: Systém recyklace šedé vody v bytovém domě Botanica

Takzvaná šedá voda, tedy voda ze sprch, umyvadel a van, odtéká ve většině českých domácností bez dalšího využití do kanalizace. Technologie, které společnost Skanska použila v tomto domě, umožňují opětovné využití šedé vody zejména ke splachování toalet, případně i k zálivce rostlin. Díky tomu je možné ušetřit 26 procent běžné spotřeby pitné vody.

Projekt navíc není výjimečný jen technologií na zpracování šedé vody. Jako první v ČR získal mezinárodní environmentální certifikaci BREEAM Excellent, která posuzuje budovu z hlediska udržitelného rozvoje, tedy nejen z pohledu environmentálního, ale i sociálního a ekonomického.

Hospodaření s vodou

Cílem opatření použitých při stavbě bytového domu Botanica K je co největší úspora pitné vody. Toho je dosaženo především využitím šedé vody, tedy vody ze sprch, van a umyvadel na mytí rukou.

Projekt je prvním rezidenčním projektem v České republice, který tuto technologii využívá. Zkušenosti z projektování, stavby a užívání budovy nyní budou sloužit k tomu, aby mohly být právní normy a hygienické a stavební předpisy doplněny o požadavky nové technologie.

Další opatření – zelené střechy či solární panely

Projekt Botanica není pouze o hospodaření s vodou. Vedle recyklace šedé vody společnost Skanska neopomenula ani zelené střechy, které zachycují a následně odpařují dešťovou vodu a ochlazují tím mikroklima okolí. Zelené střechy jsou vybudované na garážích i domech v celkovém rozsahu 350 metrů čtverečních.

Zároveň společnost Skanska zapracovala i na energetické úspornosti. Díky tomu se bytový dům dostal do nízkoenergetického standardu. Projekt je o 28 % úspornější, než byl požadavek zákona. Konkrétně Skanska důkladně zateplila obvodový plášť budovy, nainstalovala kvalitní okna či vybavila společné prostory domu energeticky úsporným LED osvětlením a energeticky úspornými výtahy. Pro ohřev teplé vody navíc využívá solární energii. Fototermické kolektory jsou umístěné na střeše. Vytvořila také strategii topení pro vytvoření optimálního tepelného komfortu.

Jak to funguje

V bytových domech Botanica K, které se rozkládají na ploše 3 000 metrů čtverečních, má 64 bytů k dispozici systém pro recyklaci vody. Díky němu lze denně uspořit více než 10 000 litrů kvalitní pitné vody.

Použitá voda z koupelen, obvykle nebývá příliš znečištěná. Pro další použití jí stačí jen základní čistící procesy, jako například filtrace, odmaštění, sedimentace a desinfekce. Poté je možné takovou vodu znovu využít na splachování. I když je šedé vody dostatek, systém je zálohován ještě vodou dešťovou, zachytávanou ve venkovní podzemní nádrži.

V bytovém domě jsou kvůli tomu instalovány dvojí rozvody. Jedny na pitnou a druhé na užitkovou vodu. Druhá zmíněná je voda šedá, která se po úpravě čerpá ze systému v technické místnosti domu do nádrží pro splachování jednotlivých toalet.

Dalším opatřením pro nižší spotřebu vody v bytovém domě je instalace úsporných armatur, díky kterým pokleslo množství odebírané pitné vody přibližně o 14 %.

Kolik to stálo

Celkové náklady na popisovaná opatření dosáhly 1 800 000 korun. Nebyly využity dotace, celou částku poskytla společnost Skanska.
Projekt počítá s návratností této investice 10–15 let, zamýšlená životnost se předpokládá 20–30 let.
Za první rok provozu bytového domu Botanica K lze již vyčíslit konkrétní úspory. Domácnosti dohromady ušetřily více než 130 000 korun.

Zkušenosti z provozu

V projektu Botanica K bylo v roce 2018 znovu využito 26 % z celkové spotřeby pitné vody. V konkrétních hodnotách to znamená, že z celkového nátoku pitné vody do domu o objemu 4 834 metrů kubických bylo pro splachování WC recyklováno 1 241 000 litrů. Takový objem vody by byl spotřebován, kdybyste si každý den po dobu 22 a půl roku napouštěli vanu o standardním objemu 150 litrů. Ušetřená pitná voda představuje 75 plných cisteren každá o objemu 16 kubíků.
Více informací najdete zde.
Foto: zdroj Adapterra Awards

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS