Jak kompost založit?
Dospodu kompostu patří hrubší a vzdušný materiál, který umožní provzdušnění kompostu a odtok přebytečné vody. Pak přidáme vlhký zelený odpad a vrstvy dále střídáme.
Nejčastější chyby při kompostování:
1 chyba: Kompost je příliš suchý
Jak se to pozná? Má šedou barvu, nerozkládá se. Takovýto kompost lze pokropit. Dále je třeba střídat suché (nadrobno nasekané nebo nadrcené větve z prořezávky stromů a keřů, dřevní štěpka, hobliny, dřevnaté stonky květin apod.) a mokré složky (například tráva, zbytky ovoce a zeleniny, ) kompostu.
2. chyba: Kompost je příliš vlhký
Správnou vlhkost kompostu zjistíme tak, že vezmeme hrst kompostu do ruky. Pokud z materiálu vytiskneme pouze několik kapek - je vše v pořádku. Je-li kompost příliš vlhký, přidáme suchou složku – například nadrcené větve nebo piliny.
Abychom zamezili prvním dvěma chybám, je třeba zajistit správné míchání vrstev kompostu. - Nejvhodnější je použít co nejpestřejší složení kompostovaného materiálu a materiály navzájem promíchat. Vlhký zelený se suchým, porézní s méně propustným, starší hnědý dřevnatý materiál s čerstvým zeleným.
3. chyba: Kompost nemá dostatečný přívod vzduchu
Je nutné zajistit přístup vzduchu ke kompostu. Kompostér musí mít odvětrávání. Přibližně jednou za měsíc se vyplatí kompost kvůli provzdušnění promíchat.
4. chyba: V kompostu se vyskytují nežádoucí příměsi
Pozor zejména na léčiva, chemikálie, barvy, postřiky, kovy, plasty, textil, sklo, staré oleje apod. Tyto příměsi nemají v kompostu co dělat.
Kompost obsahuje plevel. - Abychom zamezili klíčivosti plevelů, necháme je před kompostováním 14 dní zkvasit v nádobě s vodou. Až voda začne pěnit, lze materiál kompostovat. Případně je možné navlhčený materiál umístit do černého pytle a nechat 14 dní na slunci zapařit. Po této době ho lze kompostovat.
5. chyba: V kompostu se vyskytuje nežádoucí hmyz
Řešením je kompost přeházet a zjistit, co bylo příčinou výskytu nežádoucího hmyzu. Může se jednat o zbytky masa, které na kompost nepatří a láká masařky či nadbytek ovoce ve svrchní vrstvě, to zase vyhledávají octomilky apod.
6. chyba: V kompostu se vyskytují příliš velké kusy materiálu
Kusy kuchyňského odpadu přidávané na kompost by neměly být větší než dlaň - čím jemnější materiál budeme kompostovat, tím rychleji se bude přeměňovat na humus. Přidáním zeminy se organická hmota naváže na jílovité materiály.
Nedoporučuje se kompostovat celé kosti, protože se pomalu rozkládají a lákají zvířata. Kostní moučku použít lze.
Kdy lze kompost použít?
Čerstvý kompost získáme za 2 - 6 měsíců, vyzrálý kompost za 6 - 12 měsíců.
Co patří na kompost? Dozvíte se zde.
Foto: ilustrační/ redakce archiv/ Pixabay
Komentáře