Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

6 nejčastějších chyb při kompostování

| autor: Hana Tomášková0

6 nejčastějších chyb při kompostování

Jak kompost založit?

Dospodu kompostu patří hrubší a vzdušný materiál, který umožní provzdušnění kompostu a odtok přebytečné vody. Pak přidáme vlhký zelený odpad a vrstvy dále střídáme.

Nejčastější chyby při kompostování:

1 chyba: Kompost je příliš suchý

Jak se to pozná? Má šedou barvu, nerozkládá se. Takovýto kompost lze pokropit. Dále je třeba střídat suché (nadrobno nasekané nebo nadrcené větve z prořezávky stromů a keřů, dřevní štěpka, hobliny, dřevnaté stonky květin apod.)  a mokré složky (například tráva, zbytky ovoce a zeleniny, ) kompostu.

2. chyba: Kompost je příliš vlhký

Správnou vlhkost kompostu zjistíme tak, že vezmeme hrst kompostu do ruky. Pokud z materiálu vytiskneme pouze několik kapek - je vše v pořádku. Je-li kompost příliš vlhký, přidáme suchou složku – například nadrcené větve nebo piliny.

Abychom zamezili prvním dvěma chybám, je třeba zajistit správné míchání vrstev kompostu. - Nejvhodnější je použít co nejpestřejší složení kompostovaného materiálu a materiály navzájem promíchat. Vlhký zelený se suchým, porézní s méně propustným, starší hnědý dřevnatý materiál s čerstvým zeleným.

3. chyba: Kompost nemá dostatečný přívod vzduchu

Je nutné zajistit přístup vzduchu ke kompostu. Kompostér musí mít odvětrávání. Přibližně jednou za měsíc se vyplatí kompost kvůli provzdušnění promíchat.4. chyba: V kompostu se vyskytují nežádoucí příměsi

Pozor zejména na léčiva, chemikálie, barvy, postřiky, kovy, plasty, textil, sklo, staré oleje apod. Tyto příměsi nemají v kompostu co dělat.

Kompost obsahuje plevel. - Abychom zamezili klíčivosti plevelů, necháme je před kompostováním 14 dní zkvasit v nádobě s vodou. Až voda začne pěnit, lze materiál kompostovat. Případně je možné navlhčený materiál umístit do černého pytle a nechat 14 dní na slunci zapařit. Po této době ho lze kompostovat.

5. chyba: V kompostu se vyskytuje nežádoucí hmyz

Řešením je kompost přeházet a zjistit, co bylo příčinou výskytu nežádoucího hmyzu. Může se jednat o zbytky masa, které na kompost nepatří a láká masařky či nadbytek ovoce ve svrchní vrstvě, to zase vyhledávají octomilky apod.

6. chyba: V kompostu se vyskytují příliš velké kusy materiálu

Kusy kuchyňského odpadu přidávané na kompost by neměly být větší než dlaň - čím jemnější materiál budeme kompostovat, tím rychleji se bude přeměňovat na humus. Přidáním zeminy se organická hmota naváže na jílovité materiály.

Nedoporučuje se kompostovat celé kosti, protože se pomalu rozkládají a lákají zvířata. Kostní moučku použít lze.

Kdy lze kompost použít?

Čerstvý kompost získáme za 2 - 6 měsíců, vyzrálý kompost za 6 - 12 měsíců.

Co patří na kompost? Dozvíte se zde.

Foto: ilustrační/ redakce archiv/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM