Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co patří na kompost a jak ho správně založit?

| autor: Hana Tomášková0

Co patří na kompost a jak ho správně založit?

Co je kompost?

Kompostování je biologická metoda využívání bioodpadu (BRO), kterou se za kontrolovaných podmínek aerobních procesů (tj. za přístupu vzduchu) a činností mikroorganismů přeměňuje bioodpad (BRO) na kompost.

Jak ho založit?

Důležitou roli při kompostování hraje surovinová skladba, především poměr uhlíku a dusíku v kompostováném bioodpadu. Zatímco měkký a vlhký zelený odpad (například tráva, zbytky ovoce a zeleniny, ) je bohatý na dusík (N), suchý hnědý odpad (nadrobno nasekané nebo nadrcené větve z prořezávky stromů a keřů, dřevní štěpka, hobliny, dřevnaté stonky květin apod.) obsahuje hodně uhlíku (C).

Dospodu kompostu patří hrubší a vzdušný materiál, který umožní provzdušnění kompostu a odtok přebytečné vody. Pak přidáme vlhký zelený odpad a vrstvy dále střídáme.

Nejvhodnější je použít co nejpestřejší složení kompostovaného materiálu a materiály navzájem promíchat. Vlhký zelený se suchým, porézní s méně propustným, starší hnědý dřevnatý materiál s čerstvým zeleným.

Nelze kompostovat pouze jednu složku materiálu – např. jen větve nebo jen samotnou trávu. Tím zamezíme i hnilobě a zápachu.

Co patří na kompost?

  • zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů)
  • kávové a čajové zbytky
  • zbytky pečiva
  • skořápky z vajíček a ořechů
  • lepenka, papírové kapesníky, ubrousky, na malé kousky rozstříhané kartonové krabice – jedná se o skvělý suchý hnědý odpad bohatý na uhlík
  • podestýlka domácích býložravých zvířat
  • posekaná tráva, listí, větvičky
  • plevele, zbytky zeleniny
  • piliny, hobliny, kůra
  • popel ze dřeva
  • trus býložravých hospodářských zvířat
  • peří, chlupy, vlasy

Tipy a vychytávky

Před kompostováním listů je vhodné projet je na podzim sekačkou bez zásobníku. Takto posekané listí nechte přes zimu pod sněhem a na jaře ho můžete postupně začít přidávat do kompostu. Dobré je namíchat listy s dusíkatými materiály (tráva, kuchyňský bioodpad, hnůj).

Abychom zamezili klíčivosti plevelů, necháme je před kompostováním zkvasit v nádobě s vodou. Skvělým tipem je zavést si v kuchyni koš na bioodpad s kompostovatelnými sáčky. Po naplnění je pouze přenesete na kompost. K rychlejšímu nastartování tlení můžeme přimíchat zralý kompost, případně chlévský hnůj.

Kusy odpadu přidávané na kompost by neměly být větší než dlaň - čím jemnější odpad budeme kompostovat, tím rychleji se bude přeměňovat na humus. Přidáním zeminy se organická hmota naváže na jílovité materiály.

Jak se o kompost starat?

Přibližně jednou za měsíc se vyplatí kompost kvůli provzdušnění promíchat. Pravidelně kontrolujeme správnou vlhkost. To zjistíme tak, že vezmeme hrst kompostu do ruky. Pokud z materiálu vytiskneme pouze několik kapek - je vše v pořádku. Pokud je příliš vlhký, přidáme do něj vrstvu uhlíkatých látek. Je-li velmi suchý, přidáme vrstvu dusíkatých látek.

Čerstvý kompost získáme za 2 - 6 měsíců, vyzrálý kompost za 6 - 12 měsíců. Vyzrálý kompost má hnědou až tmavohnědou barvu, co nejjemnější strukturu, nezapáchá, naopak voní jako lesní půda.

V dalším dílu o kompostování se zaměříme na kompostování bioodpadu v bytech.

Foto: ilustrační Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert