19. ročník Evropského týdne mobility

| zdroj: MŽP ČR0

19. ročník Evropského týdne mobility

19. ročník Evropského týdne mobility (ETM) proběhne i letos v tradičním termínu 16. – 22. září. Do akce se zapojuje široká veřejnost, obce a města napříč celou Evropou. Letošní téma „Bezemisní mobilita pro všechny“ odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny, tedy i obyvatele s hendikepem.

Znečištění ovzduší v městském prostředí významně ovlivňuje doprava, obecně se na něm podílí celou třetinou. Produkuje zdraví škodlivé látky přímo v dýchací zóně obyvatel a přispívá tak ke vzniku řady vážných chronických onemocnění. Vlivem znečištěného ovzduší zemře podle Zprávy o životním prostředí za rok 2018 v českých městech více jak 5600 lidí ročně. Z hlediska vlivu na lidské zdraví se jako nejproblematičtější jeví jemné prachové částice, které snadno pronikají až do plicních sklípků. Na ně se mohou vázat polycyklické aromatické uhlovodíky – zejména benzo(a)pyren, který má prokázané karcinogenní účinky. Přetížená automobilová doprava má svá negativa i po stránce ekonomické. Postávání v kolonách stojí každého řidiče kolem 19 000 korun ročně [1]. V roce 2015 to české ekonomice způsobilo ztráty ve výši 118 miliard korun, a tato čísla stále rostou.

Cíl: městská doprava s nulovým znečištěním

Cílem evropské kampaně ETM je zlepšit veřejné zdraví a kvalitu života podporou čisté mobility a udržitelné městské dopravy. Kampaň dává lidem šanci uvědomit si hodnotu uličního prostoru a vyzkoušet nové možnosti mobility, jako jsou sdílená kola, automobily, či jednoduše pěší chůze. Individuální příspěvek k řešení problémů, jakým je znečištění ovzduší, nedostatek fyzické aktivity nebo třeba adaptace na klimatické změny tak může být poměrně snadné splnit. Letos je navíc ETM spojený s Evropským týdnem udržitelného rozvoje, který se mimořádně s ohledem na koronavirovou pandemii koná netradičně v termínu 20. – 26. září 2020.

Tento rok má ETM[2] volná pravidla, která umožňují jednotlivým obcím a městům přizpůsobit si pořádané akce dokonale na míru. Flexibilní je i letošní infografika, která počítá i s možnou povinností nošení roušek. V roce 2019 se v ČR do Evropského týdne mobility zapojilo 3 134 obcí. Budete letos jednou z nich?
Registrace a přihlášení (česky)

Nejste obec či město, ale přesto podporujete a propagujete udržitelnou městskou mobilitu? Pak se přihlaste k MOBILITYACTION a zviditelněte své činy. Stanete se součástí mnohem větší kampaně, vaše akce bude viditelná na webu Evropského týdne mobility a budete mít k dispozici propagační materiály a razítko kampaně. Vítány jsou skupiny lidí, nevládní organizace, vzdělávací instituce a další společnosti. Příspěvek k MOBILITYACTION není omezen na konkrétní den, registrovat se tedy můžete v průběhu celého roku. Dejte o sobě vědět!

Dotace na čistou mobilitu

Ministerstvo životního prostředí má aktuálně vyhlášenou výzvu č.11/2019 z Národního programu ŽP (Alternativní pohony) na podporu nákupu vozidel s alternativním pohonem pro obce, kraje a organizace jimi zřízené. Ve třech předešlých dotačních výzvách Národního programu Životní prostředí na podporu ekovozových parků českých úřadů jsme od roku 2016 již přijali a schválili 528 žádostí s požadavkem na 213 milionů korun na podporu ekopohonů. Čistou mobilitu dále podporuje Ministerstvo pro místní rozvoj v operačním programu IROP, ze kterého lze financovat ekologickou a udržitelnou dopravu v regionech, kupříkladu cyklostezky, elektrobusy, přestupní terminály, cyklověže či inteligentní zastávky.

Odkazy:

Foto: ilustrační/ Pixabay