Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zvýšená osvěta občanů znamená lepší výsledky třídění elektroodpadu v obci

| autor: redakce0

Zvýšená osvěta  občanů znamená lepší výsledky třídění elektroodpadu v obci

Starostové by měli předat občanům veškeré informace o možnostech, místech a způsobech nakládání s odpady v dané obci. Nejlepší způsob, jak naložit s dosloužilým elektrozařízením, je odnést ho na místo zpětného odběru v rámci sběrného dvora v obci. Pokud ve sběrném dvoře není zřízeno místo zpětného odběru elektrozařízení nebo je dvůr příliš daleko, je možnost předat vysloužilý elektrospotřebič přímo v prodejně elektra. Zpětný odběr musí zajišťovat i e-shopy.

Elektroodpad je nutné sbírat a ekologicky recyklovat. Vysloužilá elektrozařízení totiž v některých případech obsahují nebezpečné látky (např. zářivky potřebují pro správné fungování malé množství rtuti). Často je lze také využít jako cenné suroviny k recyklaci.


Rozšíření typů elektrozařízení spadajících do zpětného odběru ocení zejména obceKřížové financování zpětného odběru elektra je na škodu věci


Podle zákona o odpadech má každý prodejce nových elektrozařízení pro domácnosti povinnost od vás zpětně odebrat použité výrobky, pokud si současně kupujete obdobné nové elektrozařízení způsobem „kus za kus“. Pokud si tedy např. zákazník kupuje novou zářivku, musí od něj prodejce odebrat starý použitý kus. Slovo „obdobné“ v tomto případě znamená, že se musí jednat o elektrozařízení podobného typu a použití. Tedy zářivku za jinou zářivku (nebo jiný typ světelného zdroje), pračka za pračku, sušička za sušičku atd.

Pokud je však velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení 400 m2 a více, pak je prodejce navíc povinen zpětně odebrat dokonce všechna elektrozařízení, u kterých ani jeden vnější rozměr nepřesahuje 25 cm a to bez ohledu na to, jestli si u něj zákazník kupuje nový produkt nebo ne. Neboli pokud máte doma staré kompaktní zářivky, (ty jsou obvykle menší než 25 cm), pak je můžete odevzdat na kterékoli prodejně elektrozařízení s prodejní plochou větší než 400 m2. Nemusíte si při tom vůbec kupovat žádné nové výrobky.

Je důležité zmínit, že prodejce musí vždy akceptovat použité elektrozařízení jakékoliv značky. Tedy samozřejmě i to, které ve své prodejně neprodává nebo ani nikdy neprodával. Prodejce tedy nemůže odmítnout použité elektrozařízení s odůvodněním, že je zákazník nezakoupil v jeho prodejně. Neobstojí ani argument, že prodává nové elektrozařízení jiných značek a zrovna toto použité elektrozařízení prodává jiný obchod přes ulici a že jej zákazník tedy musí odevzdat tam.

Neméně důležité je i to, že prodejce má povinnost zpětně odebírat elektrozařízení po celou svou prodejní dobu. Pokud má tedy otevřeno například od 8 do 16 hodin, nemůže stanovit, že bude zpětně odebírat elektrozařízení pouze například od 8 do 10 hodin. Musí tak činit právě od 8 do 16 hodin. Zpětný odběr elektrozařízení je pro spotřebitele samozřejmě bezplatný. Prodejce tedy nesmí po spotřebiteli žádat žádný poplatek nebo jinou úhradu při odevzdání použitého elektrozařízení na prodejně.

Jak už bylo uvedeno v úvodu tohoto článku, výše uvedené povinnosti prodejců elektrozařízení platí v plném rozsahu i pro e-shopy. Jak by tedy měl zpětný odběr elektrozařízení u e-shopů fungovat v praxi? Pokud si zákazník objedná přes e-shop např. novou sušičku, tak mu musí e-shop odvézt starou, použitou sušičku, pokud si to tak zákazník přeje. Výměna je tedy formou „kus za kus“. Rovněž i v tomto případě platí, že zpětný odběr je bezplatný a nesmí být za něj účtován žádný poplatek.

Bohužel, jak se dočteme na webových stránkách Inspekce životního prostředí (www.cizp.cz), ne všechny e-shopy tato zákonná pravidla zpětného odběru elektrozařízení dodržují. Často se tak ovšem děje z neznalosti, protože řada e-shopů si není těchto zákonných povinností vědoma. Tím se ovšem vystavují riziku pokuty až do výše 10 mil. Kč za každé jednotlivé porušení této povinnosti.

Pokud si ale zákazník při nákupu nového elektrozařízení přeje zajistit od e-shopu i odvoz starého elektrozařízení, je vhodné o tom e-shop informovat předem, nejlépe rovnou při objednání nového zboží. Lze se tak vyhnout nepříjemným organizačním zmatkům. Zpětný odběr použitých elektrozařízení totiž zpravidla neprovádí ta samá doručovací služba, která rozváží nové výrobky. Naopak, řada e-shopů využívá na sběr použitých elektrozařízení speciální svozovou službu.

Zdroj: Kolektivní systém EKOLAMP

Foto: ilustrační/ PixabayMáte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.
Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ